Kulak Arkasındaki Kemikte Şişlik

  • 15 Ağustos 2018
  • 2.543 kez görüntülendi.
Kulak Arkasındaki Kemikte Şişlik

Kulak arkasındaki kemikte şişliğin oluşmasının kişinin cinsiyetine, yaşına ve çevresel faktörlerine göre birçok nedeni olabilmektedir. Kulak arkasındaki oluşan şişlik kimi zamanlarda önemsenmez ve boş verilebilir. Bazen gerçekten hayati bir tehlike taşımasa da kimi zamanlarda bu şişlik ciddi problemlerin kaynağı ve öncüsü olabilmektedir. Bu yüzden bu şişlik uzun sürdüğünde bir uzmandan yardım almakta fayda olacaktır.

Kulak arkasındaki kemikte oluşan şişlik genelde enfeksiyon hastalıklarıyla beraber görülmektedir. Bir iltihaplanma ve enfeksiyona karşı boynumuzda bulunan lenf bezleri, kimi zaman koruma amacıyla şişli ve bezelerin oluşmasına sebep olabilir.

Kulak Arkasındaki Kemikte Oluşan Şişliğin ve Buna Bağlı Ağrının Nedenleri Nelerdir?

  • Kulak arkasındaki kemikte oluşan şişlik ve buna bağlı ortaya çıkan ağrının nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi genelde iltihap ve enfeksiyona bağlanmaktadır. Bu şişlik ve ağrıyla birlikte genellikle ilgili bölgede bir kızarıklık da oluşur.
  • Kulak arkasında oluşan bu şişliklerin nedenleri bazen endişe gerektirmeyecek şekilde ortaya çıkan yağ bezeleri de olabilmektedir. Bu yağ bezeleri beyaz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İnsanlar genellikle bu durumun farkında vardıklarında bir panik ve korkuya kapılırlar. 2 veya 3 gün içinde bu yağ bezeleri kendiliğinden geçmektedirler.
  • Kulak arkasında oluşan şişliklerin daha önce bahsettiğimiz gibi pek önemsenmez, uzun bir süre şiş duran bu bölgenin kesinlikle bir doktora tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Şişliğin süresi ne kadar uzun sürerse o kadar çabuk doktora görünmenizde fayda olacaktır.
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi şişlik eğer 2-3 üç günde geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Lenf bezlerinin ve tükürük bezlerinin çalışmamasından kaynaklı bu sorunun nedeni kimi zaman bir kist, tümör veya kanser belirtisi olabilmektedir. Sinsi bir şekilde ilerleyen bu durumla karşı karşıya gelen hastanın bir uzmandan yardım istemesinde fayda olacaktır. Bilindiği üzere erken teşhis tedavi sürecinde olduğunca yarar göstermektedir.
  • Kulak arkasında oluşan şişlik ve ağrının nedeni boğaz enfeksiyonu, bazı ilaçların yan etkileri, diş eti iltihabı, kabakulak rahatsızlığı, baş ağrısına da neden olan gerilme tipi ağrı, ağız yaraları, frengi ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar, orta kulak iltihabı gibi durumların etkisiyle de ortaya çıkabilmektedir. Sivilce veya Lapus-Hashimoto gibi bağışıklık sistemine zarar veren hastalıklar da kulak arkasında şişliğe neden olmaktadır.
  • Kimi zaman yaz aylarında ortaya çıkan bir böcek veya sivrisinek ısırığı da bu semptoma neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda şişliğin inmesi için buz koymak kaşıntıyı ve varsa ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Kulak Arkasında Oluşan Şişlik Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Kulak arkasında oluşan şişlik ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar kişinin hayatını genellikle olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer şişlik ve ağrı basit bir yağ bezesi değilse, ciddi bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda şişlik ve ağrıyla kendiniz mücadele etmek yerine bir uzmana danışıp yardım istemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ