Kulak Çevresindeki Ağrı

Kulak Çevresindeki Ağrı

Kulak ve çevresinde oluşan ağrı günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen ve hayat kalitemizi düşüren, oldukça rahatsızlık verici bir olaydır. Sürekli hissedilen bir ağrı olabileceği gibi aniden saplanan keskin bir ağrı ya da zonklama veya yanma şeklinde bir ağrı olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Kulak çevresinde ağrı, kulağın kendisinden kaynaklanacağı gibi diğer organlardan da kaynaklanmaktadır. En çok bebek ve çocuk rahatsızlığı olarak görülen kulak ağrıları, yetişkinlerde de oldukça görülmektedir. Ağrı sebebini ancak kulak alanında uzman olan bir doktor bilebilir. Bu sebeple belirtileri dikkatlice takip edip hekime doğru bir şekilde aktarmak gerekmektedir.

Kulak Çevresinde Ağrı Neden Olur?

 • Kulak çevresindeki ağrının sebebi, kişinin kulağına aldığı bir darbe sonucu olabilmektedir.
 • Ağrının sebebi kulağın iç kısmında meydana gelen bir iltihaplanma olabilmektedir. İltihap durumunda kulağın dış kısmında da renk değişimi gözlemlenmektedir.
 • Hasta çocuk ise, kulak çevresindeki ağrının sebebi kabakulak rahatsızlığı olabilmektedir. Boğazda başlayan bakteri, kulak ve çevresinde ağrıya neden olur. Çocuk ve bebeklerde görülen bu enfeksiyonel rahatsızlık aynı zamanda ciddi şişliklere de yol açmaktadır.
 • Kulağa kaçan yabancı cisimler kulakta ve çevresinde ağrıya neden olabilmektedir.
 • Kulak kiri ağrıya sebebiyet verebilecek bir problemdir.
 • Farenjit, bademcik iltihabı gibi hastalıklar nedeniyle kulak çevresinde ağrı görülebilmektedir.
 • Östaki tüpü fonksiyon bozukluğu kulak ve çevresinde ağrı yapabilmektedir.

Kulak Çevresinde Ağrı Tedavisi

Uygulanacak tedavi, kulak ağrısı sebebiyle doğrudan ilintilidir. Kulak çevresinde ağrı, kulağa alınan bir darbeden kaynaklı ise; iyileşme sürecinin tamamlanmasına kadar enfeksiyon riskini arttırabilecek herhangi metal bir takı takılmaması gereklidir. Yara var ise hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmekte ve steril eşyalar kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Ağrı devam ederse, mutlaka uzman hekime başvurmak gereklidir.

Ağrı sebebi boğaz enfeksiyonu kaynaklıysa, daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla hekim tedavisi eşliğinde antibiyotik kullanılabilmektedir. Fakat kullanılacak ilacın kesinlikle doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Kulaktan enfeksiyon olduğu durumlarda yine hekim tedavisi eşliğinde antibiyotik damlalar kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlıkta hızlıca aksiyon alınması gerekmektedir aksi halde enfeksiyon hızlıca yayılarak kulakta işitme kaybı yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kulak kiri olduğu durumlarda, uzman hekime kulak yıkatılmalı. Ayrıca; kulak kiri tekrarlayan kimselerin yılda bir kere kulak yıkatma işlemi yaptırması gerekmektedir. Kulağa yabancı cisim kaçması sebebiyle oluşan ağrılarda yine uzman hekime acilen başvurulması gerekmektedir.

Bunların dışında hafif kulak çevresi ağrılarında, aşağıdaki basit yöntemleri kullanarak rahatlama sağlanabilmektedir.

 • Bol sıvı tüketmek,
 • Odayı sık sık havalandırmak,
 • Kulağa kulak temizleme çubuğu sokmamak,
 • Duş ve banyo sırasında kulağa su kaçırmamak,
 • Kulağı rüzgardan korumak,
 • Sakız çiğnemek,
 • Burnu tutup nefes egzersizleri yapmak.

Eğer bir süredir devam eden kulak çevresinde ağrı şikayeti söz konusuysa, altında yatan başka rahatsızlıklar olabileceği unutulmamalı ve derhal konuyla ilgili uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ