Kulak Çıtırdaması

Kulak Çıtırdaması

Kulak çıtırdaması şikayeti çoğunlukla geceleri uykuya dalarken veya havuzdan, denizden çıktıktan sonra oluşmaktadır. Kulak çıtırdaması sorunu genellikle kulakta duyulan kalp atış sesleridir. Nabız olarak da ifade edilen kalp atışlarını kişi kulağında çınlama, uğultu şeklinde duyabilir. Hasta çoğu zaman bu seslerin ne olduğuna anlam verilemediğinden, paniğe ve endişeye kapılır. Oysa ki kalp atış seslerinin duyulması gayet olası ve normal bir durumdur. Ancak duyulan her çınlama, kalp atışından kaynaklı olmaz. Şikayetin pek çok nedeni olabileceğinden doktora başvurulması önerilir.

Kulak Çıtlaması Neden Olur?

Kulak çıtlaması veya çınlaması olarak dile getirilen sorun pek çok etkenin sonucu olabilir.

Kalp Atışı

Kulak çıtlamasının en yaygın nedeni, nabız seslerinin duyulmasıdır. Bazı kişilerde kalp atış sesleri kulakta çınlamaya neden olabilir.

Gürültülü Ortam

Uzunca bir süre gürültülü ortamda bulunmak tabiri yerindeyse gaipten sesler duymaya yol açabilir. Özellikle konser alanında, gece klüplerinde, gürültülü inşaat alanlarında kulakta uğultu şikayetlerine sık rastlanır. Bu sebepten oluşabilecek çıtlama sesleri genellikle gürültülü ortamdan uzaklaşılır uzaklaşılmaz kendiliğinden geçer.

Damar Basıncının Artması

Kulakta veya çevresindeki damarlardaki basıncın artması durumunda bu şiddetli durum, kulakta kendini çıtırdama şeklinde gösterebilir. Damar basıncından kaynaklı çıtırdama, çınlama sorunlarında hekim tarafından damar genleşmesi olup olmadığı detaylı incelenir.

Yüksek Tansiyon

Kanın akması esnasında damarlarda basıncın artması yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Yüksek tansiyona bağlı olarak damar basıncı artış gösterir ve bu durum kulakta çıtırdama, çıtlama şeklinde baş gösterebilir. Ancak duyulan çıtlama sesleri tek başına yüksek tansiyon göstergesi olamaz. Yüksek tansiyonun diğer bulgularının da eşlik edip etmediği detaylı izlenir. Rahatsızlığın diğer semptomları şunlardır;

 • Göğüs bölgesinde ağrı hissi,
 • Kulakta çınlama, uğultu,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı

Orta Kulak İltihabı

İçinde çekiç, örs, üzengi gibi ses iletiminden sorumlu yapıları barındıran orta kulakta iltihaplanma oluşumu gerçekleşebilir. Orta kulak iltihabına bağlı olarak kulak içindeki iltihap birikimi, kulakta uğultu duyulmasına neden olabilir. Çoğunlukla çocuklarda rastlanan bu rahatsızlık, yetişkinlerde de gözlenebilmektedir. Orta kulak iltihabının diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Yüksek ateş,
 • Kulakta şiddetli ağrı, dolgunluk
 • Geçici işitme kaybı,
 • Mide bulantısı ve kusma

Diğer Nedenler

 • Kulak rahatsızlıkları,
 • Alerjik durumlar,
 • Kulak içinde kir birikmesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ