Kulak Hışırtısı

Kulak Hışırtısı

Daha çok dış kulak bölgesinde kir, pis birikmesinden kaynaklı kulak hışırtısı ve hışırtı ile beraber kulakta kaşıntı olmaya başlar. Kulağın içerisindeki salgılar da tıkanmaya neden olabilir. Kulakta tıkanıklık olursa da hışırtı tarzında sesler duyulabilir. Kulak kiri olarak bilinen şey aslında kulak salgısıdır ve tıp dilinde serumen olarak bilinir. Dış kulağın kendini dış etkilerden korumak için salgıladığı bir sıvıdır.

Kulak Hışırtısı Nedenleri Nelerdir?

Dış kulakta tıkanma olması sonucunda kulak hışırtı meydana gelebilir. Dış kulaktaki salgının fazla olması ya da herhangi bir sebepten ötürü vücuttan atılamaması sonucunda tıkaç oluşur ve bu tıkaç kulakta hışırtıya ve uğultulu sese neden olur. Aynı zamanda kimi insanlarda ağrıya, kaşıntıya da neden olabilir.

Kulakta hışırtı olması kişiyi rahatsız eder. Dışarıdaki sesler tam olarak algılanamaz ve algılar zorlaşır. Özellikle de duştan sonra, denize girince veya çok gürültülü bir ortamdan çıkınca hışırtı ve uğultu artar. Bu tamamen su ile kirin şişmesi ve tıkacın büyümesi sonucunda olur. Hışırtı bu durumlarda çok daha artar. Bu hışırtı ve uğuldama devam ederse kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gerekir. Doktorunuzun uyguladığı tedaviye uymalısınız.

Kulak kirlerinin kulağınızı korumak için olduğunu unutmamalısınız ve duştan sonra kulak çubuğu ile kulakları temizlemek doğru değildir. Duşa girmeden önce temizlemek daha sağlıklıdır ve kulak çubuğu kulağın içine kadar sokulmamalıdır.

Üst kısımdan basitçe temizlenmelidir. Hiç temizlememek de olmaz. Bu da kulağınıza zarar verir. Eğer temizlemezseniz de kulağınızda birikir ve tıkaç olur. Bu da kulağınızda hışırtı olmasına neden olur. Ayrıca bu kulak salgısının birikmesi sonucunda kulakta enfeksiyon olabilir ve enfeksiyon ciddiye alınmazsa iç kulağa geçebilir. Böyle bir durumda ağrılar çok daha şiddetli olur ve kulakta duyma iyice azalır, şişme olur. Bu duruma gelmeden önce tedavi edilmesi gerekir. En ufak bir sorunda doktora başvurmalısınız.

Kulak Hışırtısı Tedavisi

Kulak hışırtısının nedenini kulak kirinin tıkaç oluşturması olarak söylemiştik. Bunun sonucunda da kulağın güzel duymaması ve kulakta ağrı olabileceğini söylemiştik. Bu gibi sorunlara yol açan kulak kiri birikiminin tedavisi ise oldukça basittir. Kulak yıkama operasyonu ile tamamen tedavi edilebilir. Fakat bu tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Birkaç yıl içinde tekrar olabilir.

Ayrıca farklı ilaç tedavileri de gerekebilir buna doktorunuz karar verecektir. Eğer kulağınızda ağrı, kaşıntı veya zonklama varsa birkaç ilaç kombine olarak kullanmanız gerekebilir veya kulak yıkama operasyonundan önce enfeksiyon giderilmesi gerekebilir. Doktorunuza danışarak en doğru tedaviyi öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ