Kulak Kızarması Neden Olur?

Kulak Kızarması Neden Olur?

Kulak kızarmasına neden olan çok sayıda etken bulunur ve bu etkenler her kişide farklılık gösterebilir. Kulak bölgesi insan vücudunun en hassas olduğu noktalardan birisidir. Bu bölge içinde birçok sorun gözlenebilir. Kulaklarda en çok rastlanan sağlık sorunları arasında kulak kızarması, kulak akıntısı gibi sebepler yer alır. Kişinin kulaklarında renk değişimi olması, kızarma görülmesi genellikle geçici bir sağlık sorununa işarettir. Bu gibi sorunlar kısa süreli tedavi yöntemleri ile birlikte ortadan kalkabilmektedir.

Bununla birlikte kişinin kulaklarında meydana gelen kızarıklığın uzun zaman geçmemesi durumunda kişinin bu renk değişimlerini dikkate alması tavsiye edilmektedir. Bu renk değişimlerinin görülmesi halinde hemen doktora gidilmesi gereklidir.

Kulak Kızarmasının Nedenleri Nelerdir?

Kulaklarda meydana gelen kızarıklıklar farklı etkenlere bağlı olabilir. Sık görülen nedenler arasında enfeksiyon, iltihap gibi sağlık sorunları yer almaktadır.

1-)Enfeksiyona Bağlı

Kişinin kulaklarında sorun yaşamasının en büyük sebeplerinden birisi enfeksiyondur. Orta kulak iltihabı en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir ve birçok soruna neden olabilmektedir. Orta kulak iltihabı olan kişilerin kulaklarında kızarıklığın yanı sıra ağrı, akıntı gibi sağlık sorunları da sık sık görülür. Böyle bir sağlık sorunu görülmesi durumunda kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

2-)Soğuk Hava Koşulları

Soğuk hava koşullarında en çok etkilenen organlardan birisi kulaklardır. Kulakların açık hava ile direkt temas etmesi sonucu bu tarz hava koşullarında kulaklarda renk değişimi görülebilir. Bu durum genellikle geçicidir ve hafif bir ağrıya neden olur. Sıcak bir alana girilmesi ile birlikte kulaklardaki renk değişimi normale döner.

3-)Duygu Durumunda Değişiklikler

Kişinin duygu durumunda zaman zaman değişimler görülebilir. Öfkeli bir kişi bir anda mutlu bir hale bürünebilir ya da tam tersi değişimler söz konusu olabilir. Bu gibi duygu durumunda değişimlerin birçok nedeni bulunur. Duygu durumu değişimlerinde, örneğin utanma gibi bir durumda kişinin hem yüzü hem de kulakları kızarabilir.

4-)Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı en sık görülen sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle çocuklarda görülen bu sağlık sorunu enfeksiyona bağlı bir biçimde oluşmaktadır. Orta kulak iltihabının en sık görülen belirtileri arasında kulak kızarıklığı yer almaktadır.

Kulak Kızarması Nasıl Geçer?

Kulak kızarması tedavisi için izlenebilecek yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kulak kızarmasının öncelikli olarak hangi hastalığa bağlı olarak ortaya çıktığı anlaşılmalı ve neden olan bu hastalık tedavi edilmelidir.
  • Kulak kızarması durumunda tedavi için kulak kızarmasında etkili olabilecek ürünlerin az tüketilmesine önem verilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ