Kulak Memesi Altında Beze

Kulak Memesi Altında Beze

Kulak memesi altında beze her yaş grubunda görülebilir bir sağlık sorunudur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu kişiyi endişelendirebileceği için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır. Bezenin türüne göre gerekirse cerrahi müdahale gerekebileceği unutulmamalıdır.

Kulak memesi altında görülen beze genellikle zararsız bir oluşum olduğu için endişeye kapılmasına gerek yoktur. Doktor muayenesi ile bezenin neden ortaya çıktığı teşhis edilecektir.

Kulak Memesi Altında Beze Neden Oluşur?

Kulak memenizin altında elinize ufak bir şişlik geliyorsa bu vücudun çeşitli uzuvlarında ortaya çıkan yağ bezesi olabilir. Yağ bezeleri genellikle zararsız olarak görülse de yine de en doğru tanı için mutlaka uzman bir doktora danışılması gereklidir. Kulak altında çıkan bezelerin bazıları kanser riski taşıdığı için gerekli tetkiklerin yapılmasına önem verilmelidir.

Kulak memesi altında oluşan bezelerin sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte vücut güçsüz düşebilir. Bağışıklık sistemi hastalıkları nedeniyle vücudun çeşitli yerlerinde bezeler ortaya çıkabilir. Kulak memesi altında yer alan lenf bezlerinde beze oluşmasının asıl sebebi bağışıklık sistemi hastalıkları olduğu için mutlaka doktora danışılmalıdır.

2-)Yağ Bezeleri

Kulak memesi altında ele gelen yağ bezeleri bazı kişilerde sıklıkla görülen sorunlardan birisidir. Vücut yapısı ile yakından alakalı olan bu bezeler genellikle renksiz ve küçük şişlikler halindedir. Zararsız olan bu yağ bezeleri şırınga ya da benzeri yöntemler uygulanarak alınabilir. Kulak altında herhangi bir şişlik oluşması halinde bunun yağ bezesi olup olmadığını anlamak için mutlaka doktora danışmalısınız.

3-)Enfeksiyon Hastalıkları

Vücutta beze oluşmasının diğer bir sebebi ise enfeksiyon hastalıklarıdır. Vücudun farklı bölgelerinde biriken bakteri, mikroorganizma ve mantarlar beze oluşumuna neden olabilir. Özellikle mantar birikmesi sonrasında beze ortaya çıkması sık rastlanılan bir durumdur. Enfeksiyon hastalıkların tedavisi için doktorun önerdiği antibiyotiklerin düzenli olarak kullanımı şarttır.

4-)Kanser ve Tümör

Kulak memesi altında görülen bezelerin kanser riski taşıdığı unutulmamalıdır. Lenf bezlerinde oluşan tümörlerin sık görülen belirtilerinden birisi şişliklerdir. İyi huylu tümörlerin yanı sıra kötü huylu tümörler de görülebilir. Bu nedenle şişlik görüldüğü durumda mutlaka uzmana danışılmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır.

Kulak Memesi Altında Beze Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak memesi altında yer alan lenf bezlerinde dönem dönem çeşitli sebeplerden dolayı şişlikler görülebilir. Bu şişlikleri önlemek için öncelikle oluşan şişliklerin altında yatan neden araştırılmalı, sonrasında ise uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Kulak memesi altında görülen şişlikler zararsız bir yağ bezesi ise zaman içinde kendiliğinden geçecektir. Uzun süre geçmeyen ve ağrı yapmaya başlayan şişliklerin altında ise daha ciddi bir sağlık sorunu yatıyor olabileceğinden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Erken teşhisin özellikle kötü huylu tümör oluşumları için hayati derecede öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ