Kulak ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı

  • 10 Ağustos 2017
  • 3.578 kez görüntülendi.
Kulak ve Şakakta Zonklayıcı Ağrı

Kulakta oluşan bir ağrı ve zonklamanın sebebi her zaman kulak hastalığı ya da kulaktan kaynaklanan bir patolojik durumdan ötürü değildir. Bazen bir soğuk algınlığının etkisi olarak kendisini kulakta ağrı, zonklama olarak kendisini gösterebilir. Boğaz enfeksiyonlarında enfeksiyonun kulağa vurması sıklıkla söz konusu olur. Bu durumda kulakta enfeksiyon da oluşabilir, enfeksiyonun geçmesi için doktor tarafından gerekirse antibiyotik kullanımına başlanır ve damlalarla kulak iltihabı kurutulmaya çalışılır.

Kulak ve Şakak Zonklaması Nedenleri ve Tedavisi

  • Kulakta ve şakaklarda oluşan zonklamalar migrenden kaynaklı olarak da çok sık görülür. Belirgin bir migren belirtisi olan ışıklı ortamda, zonklarcasına şakak, baş, kulak ağrısının oluşması uzman hekimin tanısını koyması ile tedavi sürecine girer. Özellikle sosyal yaşamı oldukça olumsuz etkileyen bu hastalıkla kişi dışarıya çıkıp her an istediği şekilde davranamaz. Migren ağrıları başladığı anda çoğu hasta yatıp ilaçlarını almadan kendisine gelemez, yani gündelik hayatta yapacağı işleri ertelemek ya da iptal etmek zorunda kalır.
  • Sinüziti olan hastalarda da özellikle şakaklarda ve alında oluşan yoğun baş ağrısı, zonklamalar kişinin gündelik yaşamdaki huzurunu ve düzenini bozar. Sinüzit tedavisi için genellikle buğu yapılarak kişinin burun deliklerinin açılarak ve derin bir nefes alması ile okaliptus kokuları, daha nefes açıcı buğular kullanılır. Bu doktorun önerisi ile eczaneden alınan ilaçlarla ve bitkisel yağlarla sağlanabilir. Özellikle ilerleyen durumlarda uzman hekim tavsiyesi ile cerrahi müdahale ile sinüslerin temizlenmesi de söz konusu olabilir.
  • Damarlarda genişlemenin olması nedeni ile de kişide kulakta zonklama, kulak çınlaması gibi durumlar gözlenebilir.
  • Kulak ve şakak bölgesine alınmış olan sert bir darbeden kaynaklı olarak da kişide zonklama, ağrı hissedilir. Özellikle kulağa alınana sert darbeler ya da basit bir şekilde kulak temizleme pamuklarının yanlış kullanımı ile kulak zarının zedelenmesi, yırtılması durumunda zonklama, çınlama hissedilir. Kulağa dışarıdan alınan sert darbe sadece kulak zarı için değil kulağın genel olarak zarar görmesine ve bazen de beyin hasarına bile sebep olabilir. Bu durum şakaklarda hissedilen ağrıya da sebep olabilir.
  • Üst solunum yolları enfeksiyonunun ardından ya da esnasında boğaz enfeksiyonları sıklıkla kulak enfeksiyonuna da neden olur. Kulakta oluşan bu enfeksiyonlar da ağrılı bir zonklamaya yol açar. Kişinin dinlenmesi ve ilaçlarını kullanması ile genellikle iyileşme sağlanır. Bunun için de var olan üst solunum yolu hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Mutlaka doktorun reçete ettiği ilaçların kullanılması ile tedavi sağlanır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ