Kulakta Islık Sesi

Kulakta Islık Sesi

Kulakta ıslık sesi duymak halk arasında kulak çınlaması olarak tabir edilmektedir. Kulakta ıslığa benzer bir ses olarak duyulan bu sorun kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra çeşitli kronik hastalıkların da habercisi sayılmaktadır. Basit bir nedene dayanabileceği gibi ciddi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen kulak çınlaması dikkate alınmalı, sorunun devam etmesi halinde uzmana başvurulması önerilmektedir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Hayatımızda dönem dönem meydana gelen kulak çınlamaları kulakta hafif bir ses, uğultu olarak kendini göstermektedir. Kısa süreli ve aniden meydana gelen çınlamalar genellikle basit ve önemsiz çınlamalar olarak adlandırılmaktadır. Kişinin bu gibi durumlarda hiçbir müdahale yapmadan dinlenmesi sorunun tedavisi için yeterli olacaktır.

Diğer yandan yavaş ve sürekli hale gelen kulak çınlamaları çok daha ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durumda yapılması en mantıklı şey uzman bir doktora danışmak ve gerekli tedavileri yapmak olacaktır.

1-)Travmalar ile Ortaya Çıkan Kulak Çınlamaları

Kulakta ıslık sesinin birçok farklı sebebi vardır. Bu sebeplerden birisi de yaşanmış olan şiddetli travmalardır. Kişinin kulağına ya da başına ani, sert bir darbe alması kişinin kulaklarının çınlamasına neden olacaktır. Bu durumda ortaya çıkan çınlamalar genellikle geçicidir ve tehlikesizdir.

2-)Kulak Enfeksiyonları ile Ortaya Çıkan Kulak Çınlamaları

Kulak çınlamarının bilinen ve en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi de kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonu, dış kulak enfeksiyonu ve diğer kulak enfeksiyonu türlerinde kulak çınlaması sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Çınlamanın şiddeti enfeksiyonun derecesine göre değişim gösterebilmektedir. Kişi bu durumda enfeksiyon tedavisi olmalı, ilaç kullanımına rağmen çınlamalarda herhangi bir azalma meydana gelmiyorsa yalnızca kulak çınlaması şikayeti için doktora başvurulmalıdır.

3-)Yüksek Tansiyon ile Ortaya Çıkan Kulak Çınlamaları

Kulakta ıslık sesi sorununun az bilinen nedenleri arasında yüksek tansiyon yer almaktadır. Kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen yüksek tansiyonun belirtilerinden birisi de kulakta ıslık sesidir. Yüksek tansiyon nedeniyle ortaya çıkan kulak çınlamaları genellikle ani ve şiddetli bir biçimde kendini göstermektedir. Kısa süren bu kulak çınlamaları kişinin tansiyonun en yükseldiği anlarda meydana gelmektedir.

Şiddetli ve ani çınlama kulakta duyulan ıslık sesinin yanı sıra mide bulantısı, gözlerde kararma ve kalp çarpıntısı da yüksek tansiyon sırasında görülen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Bu durumda tansiyonu yükselen hastanın hemen tansiyonunu ölçmesi, varsa gerekli tansiyon haplarını alması ve dinlenmesi gerekmektedir. Kullanılan yüksek tansiyon haplarının doktor kontrolünde alınmasına önem verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ