Kulaktaki Siyah Noktalar

Kulaktaki Siyah Noktalar

Tıp literatüründe komedon olarak isimlendirilen siyah noktalar, ciltteki akne oluşumunun farklı bir versiyonudur. Bu oluşumların temel nedeni, cilt gözeneklerinin yağ bezeleri tarafından tıkanmasıdır. Genel olarak deride siyah bir benek ya da ağrı hissi ile ortaya çıkan siyah noktalar, ciltte küçük kızarıklık ya da şişkinliklere de neden olabilmektedir.

Yüz, omuz, boyun bölgelerinde ortaya çıkabilen siyah noktalar arasında en can sıkıcı olan kulak içinde oluşanlardır. Bu bölgede temizleme işlemi oldukça zor olduğu için, siyah noktanın varlığı da ciddi anlamda rahatsız edici olmaktadır.

Kulaktaki Siyah Noktalar

Kulak derisi, özellikle kepçe kısmın iç bölümünün derisi son derece hassas bir yapıya sahiptir. Üstelik diğer bölgelerdeki deriden çok daha gergin bir yapıdadır. Bu nedenle de sivilce ya da siyah noktaların kulak içinde meydana gelmesi, genellikle kişide ağrı hissini de beraberinde getirmektedir. Farklı yöntemler kullanılarak bu bölgedeki siyah noktalar da rahatlıkla temizlenebilmektedir. Ancak kulak olarak isimlendirdiğimiz bu organın beyne doğrudan bağlı olması nedeniyle, sivilce ya da siyah nokta gibi oluşumlara müdahale edilmesi oldukça sakıncalıdır. Yani kulak içindeki sivilceler kesinlikle patlatılmamalı ve siyah noktalara elle müdahale edilmemelidir. Yine de doğal peeling ve tedavi yöntemleri denenebilir.

Siyah Noktalar İçin Öneriler

  • Kaynayan suyun üzerinde baş havluyla kapatılarak yüz birkaç dakika bekletildiğinde, siyah noktaların yumuşadığı görülecektir. Ancak buhar yakıcı bir madde olduğu için dikkatli olunmalıdır. Uygun şekilde buhar banyosu yapılmalı ve gözeneklerin açılması sonrasında kulak içinde oluşan siyah noktalar da dahil olmak üzere kolaylıkla temizlenebilir. Buhar banyosu sonrasında kulak çöpü kullanılarak kulakta siyah noktanın bulunduğu kısma baskı uygulanarak buradaki gözenekler temizlenebilir. Aynı şekilde sıcak su ile yapılan banyo sonrasında da bu işlem uygulanabilir.
  • Gözeneklerin üzerindeki ölü deri birikintilerinin uzaklaştırılması, siyah noktaların temizlenmesi açısından da yararlı olmaktadır. Bunun için peeling ürünlerinden yararlanılabilir. Ancak içinde kimyasal bulunan ürünlerin tercih edilmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Kulak içindeki siyah noktaların temizliğinde bazı hijyenik cihazlar da kullanılabilmektedir. Doğrudan ele temas yerine buhar banyosu ve peeling ile temizlenemeyen siyah noktalar için ortası delikli metal malzemelerle siyah nokta bulunan bölgeye bastırmak suretiyle temizleme de yapılabilmektedir. Ayrıca eczanelerde de satışa sunulan siyah nokta giderici aparat ve bantlar sağlıklı bir temizlik için kullanılabilir.
  • Siyah noktaların başlıca oluşum nedenlerinden bir tanesi, temizlik yapılmamasıdır. Yüz bölgesinde çeşitli maskeler ya da peeling uygulamaları ile temizlik yapılmakta ve gözenekler açılabilmektedir ancak bu durum kulakta genellikle ihmal edilir. Buna dikkat edildiğinde yani banyo sonrasında kulak kepçesi ve içi temizlendiğinde, siyah nokta oluşumu da engellenecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ