Kürtajdan Sonra Adet Kısalması

Kürtajdan Sonra Adet Kısalması

Kürtaj sonrası adet düzeni başta olmak üzere geçici olarak vücutta çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Kürtaj sonrasında rahimde meydana gelen değişime bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermek üzere çeşitli semptomlar meydana gelebilir.

Özellikle meydana gelen değişimlerin şiddetli seyretmesi yapılan kürtaj işleminin özenle yapılmamasından kaynaklı olmaktadır. Genellikle kürtaj sonrası meydana gelen oluşumlar hafif ve kısa süreli seyreder. Uzun süreli geçmeyen şikayetlerde muhakkak zaman kaybetmeden uzman bir kadın doğum uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırınız ve muayene olunuz.

Kürtaj kişinin sağlığını ciddi bakımda etkileyebilen bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle yapılacak işlemin düzgün ve steril bir ortamda uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

Kürtajdan Sonra Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

1-)Adet Kısalması

Kürtaj sonrasında adet görülme sıklığında ya da süresinde değişiklik meydana gelebilmektedir. Hamileliğin hızla sonlandırılması hormonal dengenin bozulmasına sebep olur. Bu duruma bağlı olarak kişi hızla adet olabilir. Adet süresi normalden daha az sürebilir.

Tüm bu durumun tam tersi olarak kişi uzunca bir süre adet olamayabilir. Adet döngüleri ağrılı, sancılı ve aşırı kanamalı geçebilir.

Tüm bu durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu tür semptomlarda değişen hormonal dengeler etkilidir.

Bu durum kısa süreli olarak seyretmektedir. Zaman içerisinde değişen hormon seviyelerinin normale dönmesi ile hızla değişen adet düzeni eski haline dönmektedir.

2-)Ara Kanamalar

Kürtaj sonrasında işlemlerden kaynaklı olarak ara kanamaların meydana gelmesi sık sık gözlenen bir durumdur. Kürtaj işlemini takip eden birkaç gün boyunca kanama devam edebilir. Uzun vadeli geçmeyen kanamalarda muhakkak doktorunuza başvurunuz. Aynı zamanda kürtaj sonrası kısa süreli ancak aşırı yoğun bir şekilde meydana gelen kanamalarda zaman kaybetmeden uzman bir kadın doğum uzmanına başvurunuz.

3-)Çeşitli Ağrılar

Kürtaj sonrasında bu bölgenin cerrahi müdahaleden dolayı tahrip olmasından kaynaklı ağrı ve acı olabilir. İdrar yapılırken yanma ve acı meydana gelebilir. Uzun vadede bu bölgede meydana gelen ağrı enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu bölgede meydana gelen enfeksiyon hızla yayılabilir ve tehlike arz edebilir bu sebeple hiç zaman kaybedilmeden gerekli ilaçlar kullanılmalıdır.

Kaşıntı ile seyreden ağrılar ise mantar enfeksiyonlarının habercisi olabilir. Bu durum kürtaj esnasında kullanılan aletlerin yeterince sterilize edilememesinden kaynaklanabilir. Ayrıca işlem sonrasında kişinin kişisel temizliğine dikkat etmemesi de bu bölgede çeşitli mantar ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonların görünmesine neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ