Leğen Kemiği Ağrısı

Leğen Kemiği Ağrısı

Leğen kemiğinde oluşan ağrılar genellikle o bölgede gerçekleşen bir doku zedelenmesinin, kemik ağrısı ve kemik erimesi başlangıcının kimi zaman da ankilozan spondilit gibi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Pelvik bölgedeki ağrılar ve vurma, çarpma, zedelenmelerle oluşan acılar da kişiye leğen kemiği ağrısı olarak yansır.

Leğen Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Leğen kemiğinde oluşan ağrının çeşitli sebepleri olabilir. Bunların içinde en önemli ve ciddi olanı ankilozan spondilittir.

Ankilozan Spondilit

Çok sık rastlanan bir hastalık olmamakla birlikte genelde toplumun yüzde birinde görülür. Bu hastalığın en belirgin belirtisi olarak leğen kemiğinde ve omurilik civarında ağrılar, eklemlerde ağrı, kemikleşmelerin ve ekstremite bozukluklarının oluşması gözlenir. Hastalığın belli bir dönemde atak göstermesi ile sıklıkla hasta tarafından dayanılamaz acı vermeye başlar.

Erken teşhisin ardından hemen başlayan tedavi çok önemlidir. Hastane polikliniklerinde önce dahiliye ve ardından da oranın yönlendirmesi ile radyoloji tarafından muayene edilmesi gerekir. Eklemlerde kemikleşmeler ve sertleşmelere neden olan bu hastalığın tedavisi yakın zamana kadar bulunamamıştı ve ekstremite bozukluklarına neden oluyordu. Fakat günümüzde hastalığın uygun ilaç tedavisi ile önüne geçilerek atak dönemi baskılanabiliyor ve ekstremite bozuklukları çok daha az gözleniyor.

Ezilme, Burkulma ve Zedelenme

Kişinin özellikle pelvik bölgesine yakın olan bu leğen kemiği civarında yumuşak doku zedelenmesi gözlenebilir. Bir anda sert bir zemine düşme, darbe alma durumunda da bu ağrının oluşması ile kişi leğen kemiği ağrısı var olduğunu sanabilir. Sıklıkla ağrı kesici kullanımı ve gerekli topikal jeller ve kremlerle ağrı giderilebilir.

Kırılma veya Çatlama

Leğen kemiğinin sert bir düşüş ve darbe ile kırılması ya da çıkması durumu söz konusu olabilir. Leğen kemiğinin kırılması için yapılacak müdahalenin doktor tarafından genelde hareketi kısıtlayarak gerçekleşmesi söz konusu olur.

Kanser

Çok nadir olarak kimi zaman kemik kanserinin belirtisi olarak da kendisini gösterebilir. Böyle bir durumda ani teşhis ve tedavi gerekir.

Leğen Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrının sebebi bulunmalı ve belli bir hastalıktan ötürü oluşan ağrı var ise o hastalığın tedavisine yönelik bir yol uzman hekim tarafından izlenmelidir.

  • Hastalık teşhisi,
  • İlaç tedavisi ile ağrı kesici tabletler ve jeller,
  • Düzenli spor yapma ve hareketli olma,
  • Sağlıklı beslenerek özellikle anoreksiya ve obeziteden uzak durma
    gereklidir.

Bunların yanında bağışıklık sistemi hastalıkları olanlarda mutlaka kendi uzman hekimlerinin ilaçlarının yanında başka bir ilaç almamaları ve hekime danışmadan hastalık için bitkisel gıda takviyelerini kullanmamaları önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ