Lif Yırtılması

Lif Yırtılması

Vücudumuzda hareket edebilmemizi sağlayan koordine olmuş bir sistem bulunmaktadır. Beyinden aldığı komutları saniyeler içerisinde yerine getiren bu sistemde hareketi çizgili kaslar oluşturmaktadır. Çizgili kaslar kollarda, bacaklarda bulunan hareketimizi sağlayan kaslardır.

Kasların her çeşidi liflerden meydana gelmektedir. Kas lifleri, kasların temel birimidir. Bu birimlerde meydana gelebilecek hasarlar kasların işleyişinde bazı bozukluklara sebep olabilmektedir.

Lif yırtılması, kaslarda hasarların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple çoğu zaman lif yırtılması kas yırtılması olarak da halk arasında söylenmektedir. Lif yırtılması birçok sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Hafif olgularda kişinin dinlenmesi bir süre yeterli olur iken ağır olgularda doktor müdahalesi hatta cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.

Lif Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Sonucu

Kişinin kas dokularına zarar verecek bir eylem ile karşılaşması sonucunda lif yırtılması gözlenebilir. Kazalar, vurma çarpma olayları kas doksuna zarar verebilir. Özellikle trafik kazaları gibi aniden ve şiddetli meydana gelen durumlarda liflerde yırtılmaya sebep olabilmektedir.

Bazı travmatik olaylarda ise tek seferde değil, kişinin birkaç sefer maruziyeti söz konusudur. Meydana gelen hasar ağrı, şişlik, kızarıklık ve kişinin hareket kabiliyetinde kısıtlanma ile kendini hızla göstermektedir.

2-)Ağır Egzersiz

Kişinin yeterli bir birikimi olmadan yapılan, vücudu ısıtmadan yapılan egzersizler kişinin vücudunda çeşitli hasarlara sebep olabilir. Kas dokusunda zedelenme, dokuda şişlik ve ödem oluşumu, lif yırtılması gözlenebilecek sorunlardan bir kaçını oluşturmaktadır.

İdmansız yapılan ağır egzersizler ya da yanlış yapılan hareketler kişinin liflerinin yırtılmasına, kas dokusunun kalıcı hasar almasına ve kişinin hareket kabiliyetinde kısıtlanmalara sebep olabilmektedir.

Böyle durumlarda kişi yaptığı yanlış hareketten hızla vazgeçmeli ve istirahat etmelidir. İstirahat ile geçmeyen durumlarda kiş zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalıdır, hasarın boyutuna göre gerekli tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Yanlış yapılan egzersizler kas dokusunun harabiyetinin yanı sıra kemik dokusuna da zarar verebilir. Bu sebeple kişiler çok dikkatli olmalı, yanlış hareketlerden kaçınılmalıdır.

NOT: Lif yırtılması belirtilerinin bilinmesi meydana gelen yırtılmanın hızla tespit edilmesini ve doğru bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden belirtileri bilmek büyük önem taşımaktadır.

Lif yırtılması belirtileri;

  • Kaslarda ağrı ve şişlik,
  • Kaslarda kızarıklık, morarma,
  • Kaslardan yırtılma sesinin gelmesi,
  • Hareket eder iken ağrının oluşumu, hareket kabiliyetinin kısıtlanması.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ