Lohusalık Döneminde Saç Boyamak

Lohusalık Döneminde Saç Boyamak

Lohusalık döneminde yeni anne olmuş kadınların dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Lohusalık dönemi hamileliğin bitişinden sonraki belirli bir süreye verilmiş bir isimdir. Bu dönem anne adaylarının hamilelik ve doğum sonrası kendilerini dinlendirdikleri bir dönemdir. Bu dönemde yeni anne olmuş kadınlar ruhsal olarak birçok zorluk ile karşılaşmaktadır. Çok hassas olarak geçirilen bu dönem içinde kadınların ruh halleri sürekli değişmekte, stresli ve gergin bir dönem yaşanabilmektedir.

Lohusalık döneminde annelerin hamilelik sonrası normal bir hayata geçebilmesi için hem fiziken hem de bedensel olarak kendilerini hazırlaması gereklidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Saç boyama, sigara içmek vb. birçok konu bu dönemde yeni anne olmuş kadınların merak ettiği konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lohusalık Döneminde Saç Boyanır mı?

Hem hamilelik hem de lohusalık dönemi ile ilgili kadınların en merak ettiği konulardan birisi saç boyamanın zararlı olup olmadığıdır. Bu konuyla ilgili çok farklı görüşler olduğu bilinmektedir. Saç boyama işlemi kimyasal bir işlem olduğu için hamile kadınlara önerilmez. Bu dönemde anne olmaya hazırlanan kadınların saç boyaması için beklemesi önerilir. Bu durumun lohusalık döneminde devam etmesi ise şüpheli bir konudur.

Lohusalık döneminde saç boyamak emziren anneler için de önerilmemektedir. Bu nedenle hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak açısından bu süre boyunca annelerin saçını boyamaması gereklidir. Yaklaşık olarak 6 hafta süren lohusalık dönemi sonrasında kişinin saçlarını boyamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi annelerin beslenme düzenidir. Bu dönemde annelerin olabildiği kadar sağlıklı besinler ile beslenmesi gereklidir.
  • Lohusalık döneminde annelerin sigara ve alkol gibi sağlığa zararla maddeleri tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bu ürünler hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit eden sağlıksız alışkınlıklardır.
  • Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise gaz sorunudur. Bu dönemde gaz sorunu yoğunluklu olarak görüldüğü için kişinin gaz çıkaran ürünlerden uzak durmasına dikkat etmesi gerekmektedir.
  • Lohusalık döneminde anne adaylarına karşı çok hassas davranılmalıdır. Zor bir süreçten geçen annelerin gerekirse, psikolojik destek alması gereklidir
  • Lohusalık dönemi hamilelikten sonraki 6 haftalık süreci kapsamaktadır. Bu dönemde annenin cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilmemektedir.
  • Lohusalık döneminde doktor kontrolleri çok önemlidir. Bu dönemde hem bebeğin hem de annenin sağlık durumu doktor tarafından düzenli aralıklar ile kontrol altında tutulmalıdır. Kişinin hamilelik süresince görüştüğü doktor ile devam edilmesi daha etkili olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ