Makat İçi Sertlik veya Yara

Makat İçi Sertlik veya Yara

Makat içi sertlik diğer adıyla anal apse, idrar yollarındaki anüste iltihaplanma sonucu irin toplanmasıyla oluşur. Makatta salgı bezlerinin iltihaplanması yayılmasına neden olur. Asıl görevi idrar çıkışını mukus salgılayarak kolaylaştırmak olan salgı bezlerinin düzgün çalışmaması cerrahi operasyon gerektirir.

Bireyde genel bir halsizlik, üşüme, ateş veya anal bölgede ağrı olarak belirti gösterir. Hastalık çoğunlukla 30-40 yaşları arasında görülebilmekle beraber, her yaşta bireyin karşısına çıkabilir. Erkeklerde görülme oranı daha fazladır. Genel olarak ilkbahar ve yaz mevsimlerinde görülür. Dışkı yumuşaklığı mevsime bağlı olarak artar ve sulu dışkı bezleri salgı çıkış noktasını tıkar. Ve hastalık tetiklenir.

Anal Apse Neden Olur?

Bazı bağırsak hastalıkları sonucu oluşan anal apse, anüs içerisindeki keseciklerin bakteri veya herhangi bir yabancı madde ile etkileşimi sonucunda ani olarak gelişir. Anal apse kimi durumlarda anal fistül denilen, daha önce meydana gelmiş anal apsenin sonucu bir enfeksiyona sebep olabilir.

Anal Fistül Nedir?

Anal apseye bağlı olarak ortaya çıkan anal fistül, apsenin cilde veya bulduğu herhangi bir boşluğuna boşalmasına rağmen geride kalan alanın yeterince iyileşmemesinden kaynaklanır. Bu iyileşememe sonucu oluşan tünel, enfeksiyonu sürekli kılar ve acil müdahale gerektirir. Hastanın direkt olarak anlayamayacağı bir enfeksiyon olduğu için belirtiler dahilinde uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Anal Apse Belirtileri

  • Anüs ağrısı,
  • Anüs çevresinde kızarıklık,
  • Anüs çevresinde şişlik

Nadir olarak da olsa akıntıyla karşılaşılabilir. Hemoroid gibi birkaç hastalıkla benzer belirtilere sahip olduğu için uzman bir doktora görünmek gerekir.

Makat İçi Sertlik Tedavisi

Dikkat edilmesi gereken en önemli aşama tedavi aşamasıdır. Hastalık kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat sürecin daha tehlikeli bir hal almaması için cerrahi müdahale her şartta gereklidir. Apse kendi kendine geçerken anal fistül riskini ortaya çıkartır. Apsenin hızlı bir şekilde boşaltılması gerekir. Boşaltılmaması halinde iltihabın dokuyu çürütmesi doku hasarına sebebiyet verir.

Yapılan cerrahi müdahalenin doğru olması önemlidir. Cilt altındaki irinin iğne ile çekilmesi yanlış bir uygulamadır. Basit bir ameliyat ile apsenin olduğu bölgenin açılması gerekir. Bölgesel uyuşturmayla yapılan operasyon iki cm kesik ile gerçekleşir.

Cerrahi müdahalenin gerçekleşmesinin ardından ağrı birçok hastada hızlı bir şekilde azalmaktadır. Doku hasarının azaltılması ve iyileşme sürecinin olumlu sonuçlanması için antibiyotik tedavisine başlanır.
Cilt altında ikinci bir apsenin oluşmasını önlemek için drenaj takılması önerilir.

Bir üst başlıkta da belirtildiği gibi apse tedavisinde geç kalınması halinde anal fistül oluşabilir. Bu yüzden akıntı ve pis kokunun hissedilmesi halinde tekrar uzman bir doktora başvurmak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ