Makatta Akıntı ve Koku Neden Olur?

Makatta Akıntı ve Koku Neden Olur?

Makat, vücudun kuyruk sokumu bölgesine verilen bir addır. Anal bölge olarak tabir edilen makat, çeşitli dönemlerde koku ve akıntıya neden olabilmektedir. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen makatta koku ve akıntının birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Geçici bir süreç olan ve zararsız olarak görülen makatta koku kişinin gerekli hijyen koşullarını yerine getirmemesinden de kaynaklanan bir sorundur. Kişinin bu sorundan kurtulması için kişisel temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Koku ve akıntının sürekli hale gelmesi halinde ise kişinin acilen bir doktora gitmesi yapılacak en iyi yöntem olacaktır.

Makatta Akıntı ve Kokunun Nedenleri Nelerdir?

Makat bölgesi vücudun en hassas bölgelerinden birisidir. Sindirim sisteminin doğrudan etkilediği bu bölge, kişinin beslenme düzenine göre çeşitli reaksiyonlara neden olabilmektedir. Makatta akıntı ve koku çoğu kişinin karşı karşıya kaldığı sorunlardan birisidir. Dönem dönem oluşan bu sorun titiz bir bakım ile ortadan kalkmaktadır.

Makatta akıntı genellikle ufak bir ıslaklık olarak kendini göstermektedir. İç çamaşırında ortaya çıkan akıntı kötü bir kokuyu da beraberinde getirmektedir. Makatta koku ve akıntıya yol açan birçok farklı etken vardır.

1-)Perianal Fistül Hastalığı

Bunlardan birisi fistül, perianal fistül hastalığıdır. Fistül makat bölgesinde yer alan salgı bezlerinde meydana gelen tıkanma sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu bölgede oluşan tıkanma ileride iltihaplanmaya neden olmaktadır. Oluşan iltihabın en büyük belirtisi ise akıntı ve kötü kokudur. Bu hastalık lazer işlemi ile kolay bir biçimde tedavi edilmektedir.

2-)Kıl Dönmesi

Makat bölgesinde oluşan akıntı ve kokunun diğer bir nedeni ise kıl dönmesidir. Çoğu kişinin yaşadığı bir sorun olan kıl dönmesi, kişiye büyük acılar vermektedir. Daha çok erkeklerde görülen ve anal apse olarak nitelendirilen kıl dönmesi, bazen küçük bir sivilce büyüklüğünde bazen ise çok daha büyük boyutlarda olabilmektedir. Kişinin makat bölgesinde akıntı, kötü koku ve kaşıntıya sebep olan kıl dönmesini tedavi etmek için cerrahi yardım alınması şarttır.

3-)Bastur(Hemoroid)

Makatta oluşan sorunların diğer bir nedeni hemoroidtir. Halk arasında basur olarak bilinen hastalık, çoğu kişide görülmektedir. Kişinin beslenme düzeni ile doğrudan alakalı olan basur, kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamasında büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Birçok farklı derecesi olan basurun en üst seviyede olması halinde tedavisi için ameliyat gerekebilmektedir. Ciddi bir sorun olarak görülmeyen basurun ilerlemesi halinde bağırsak kanserine neden olabileceği unutulmamalıdır. Düşük dereceli basurların tedavisinde bitkisel ilaç kullanımı ile tedavi de mümkündür. Fakat kesin ve doğru tedavi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ