Malulen Emeklilik

Malulen Emeklilik

Malulen emeklilik kişinin sağlık koşullarının çalışmaya el vermediği durumlarda meydana gelmektedir. Özellikle geçirilen iş kazaları sonucunda kişinin sağlığının ve çalışma kabiliyetinin %60′ ını kaybettiği durumlarda kişi malulen emekli olmaktadır.

Malulen emekli olunma durumunda yaş şartı aranmamaktadır, kişi erken yaşta emekli olabilmektedir. Kişinin malulen emekli olabilmesi için geçirmiş olduğu iş kazası sonucu oluşan sakatlıklar dışında meydana gelen meslek hastalıkları da bir diğer neden arasında sayılabilmektedir.

Kişinin icra etmiş olduğu mesleğinin getirmiş olduğu hastalıklar eğer uzman hekimler tarafından raporlanırsa, kişi malulen emekli sayılabilir. Malulen emekli olabilmek için kişinin sağlık problemlerinin dışında sağlaması gereken başka koşullarda bulunmaktadır. Tüm koşulların sağlanması durumunda kişi malulen emekli olabilmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

1-)Sigortalı Olmak

Kişinin çalışmış olduğu iş yerinden herhangi bir durumda hak talebinde bulunabilmesi için mutlaka sigortaya sahip olması gerekmektedir. Sigortasız işçi olarak çalışmak ya da çalıştırmak suç teşkil etmektedir. Malulen emekli olunabilmesi için kişinin sadece sigortalı olması yeterli olmamaktadır. Kişinin en az 10 yıllık bir sigortasının bulunması gerekmektedir.

İlk sigortaya giriş tarihinden itibaren kişinin sigortalı günleri sayılmalıdır. Toplam 1800 gün sigortalı çalışmış gün sayısı bulunan kişilerde yukarıda belirtilen şartlardan herhangi biri bulunuyor ise kişi malulen emekli olabilmektedir.

2-)%60 Çalışma Engeli

Kişinin malulen emekli olabilmesi için çalışmasına engel olan hastalığın en az %60 engel teşkil etmesi gerekmektedir. 1 eylülde hazırlanmış ve yürürlüğü girmiş olan yasa ile birlikte tam olarak 21 hastalık malulen emekli olma şartları içerisinde yer almaktadır. Bu hastalıklar içerisinde kanser, organ nakli, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar yer almaktadır.

Çalışma engelinin kişinin malulen emekli olmasını sağlaması için meydana gelen rahatsızlığın kişinin çalışma zamanı içerisinde yer alması gerekmektedir. Kişide işe girmeden var olan herhangi bir rahatsızlık kişinin malulen emekli olmasını sağlamamaktadır. Mutlaka kişinin sigorta priminin ödendiği dönemde bir sağlık problemi ortaya çıkmalıdır.

Malulen Emeklilik için Nereye Başvurulur?

Kişinin malulen emekli olabilmesi için yukarıdaki şartları sağlaması gerekmektedir. Tüm bu şartların sağlandığının belgelenmesi üzerine kişi Sosyal Güvenlik Kurumunun il veya merkez bölgelerdeki kuruluşlarına başvurabilir. Aynı zamanda kişi e-devlet üzerinden malulen emeklilik aylığına başvuruda bulunabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ