Meme Başında Sivilce

Meme Başında Sivilce

Bazı kadınlarda, meme başında veya memenin kahverengi bölümünde sivilce oluşumu gözlemlenebilmektedir. Günümüzde meme kanserinin ne kadar yaygın olduğu düşünüldüğünde, durumun endişe verici olması normal karşılanabilir. Memenin dış kısmında ortaya çıkan her farklılık ya da sivilce türü oluşum, akla ilk olarak meme kanserini getirmekte ve dolayısıyla kişiler bu konuda endişelenmektedir. Ancak durum her zaman meme kanseri kadar ciddi olmayabilmektedir.

Meme Başında Neden Sivilce Olur?

  • Meme bölgesinde, vücuttaki sıcaklık ve nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olan ter bezleri yer almaktadır. Bu ter bezlerinde herhangi bir tıkanıklık meydana geldiğinde, memede bulunan sebum tabakasında bir birikinti meydana gelir ve bu da sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Çok ciddi ya da riskli bir durum olamayan bu oluşumların tedavisi mümkündür.
  • Memede ortaya çıkan sivilcenin çok büyük olması ve içinde bir sertliğin de hissediliyor olması, ciddiye alınması gereken bir durumun habercisi olabilir. Daha çok yağ bezesine benzeyen bu oluşumlar, meme kanseri belirtisi olabilir. Başlangıçta çok küçük olan bu bezeler, ilk etapta fark edilmeyebilir ancak hızla büyür. Eğer kötü huylu bir kist ya da kanser oluşumu söz konusu ise acil tıbbi müdahale gerekebilir.
  • Memenin uç kısmında ve kahverengi bölümündeki ciltte farklılıkların meydana gelmesi, yine kanser belirtisi olarak nitelendirilir ve çok dikkat edilmesi gerekir. Başlangıçta yalnızca kırmızı bir nokta olarak ortaya çıkan bu lezyonlar, daha sonra irinli sivilceye dönüşebilir ve dokunulduğunda memenin içinde sert bir kitle fark edilebilir. Meme ucunda sivilce, ilk aşamada egzama hastalığı ile de benzerlik gösterir ve bununla karıştırılabilir. Şu belirtilerin de bu lezyona eşlik etmesi halinde acilen muayene olunması önerilir:
  • Meme ucunda ve kahverengi bölümde pullanma ve döküntü,
  • Kaşıntı,
  • Yanma,
  • Meme başında kanlı akıntı meydana gelmesi.

Meme Başında Sivilce Tedavisi

Meme başında sivilce, illa kanser belirtisi değildir. Yalnızca kullanılan kimyasal ürünlerin teması sonrasında bir alerjik reaksiyon olarak da meme başında sivilcelenme görülebilir. Özellikle yağlı banyo ürünleri, vücut nemlendirmek için kullanılan yağlı kremler de sivilce oluşumunda tetikleyici bir etkiye sahiptir. Buna ek olarak, egzersiz ve spor yapılırken kullanılan kıyafetlerin pamuklu olmaması ve memelerde naylon içerikli yahut polyester kumaşlara sürtünme sonucunda tahriş ve sivilcelenmeler gözlemlenebilir. Bu gibi faktörlerin neden olduğu sivilceler geçici ve zararsızdır.

Meme ucunda sivilceye eşlik eden yanma, kızarma, kanlı akıntı ya da kitle hissetme gibi durumlar söz konusu olduğunda, kişinin acilen muayene olması gerekir. Erken teşhis, tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de oldukça önemlidir. Bu nedenle tahliller yaptırılmalı ve kitle ile sivilcelenmenin nedeni mutlaka öğrenilmelidir. Kanser teşhisi konan hastalarda ise tedaviye vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ