Memede Dokununca Acı

Memede Dokununca Acı

Meme bölgesine dokunulduğunda hissedilen ağrı ve acı genellikle meme kanseri ile ilişkilendirildiğinden hemen paniğe ve endişeye kapılınır. Oysa ki memede hissedilen her acı hissi, bununla ilgili olmayabilmektedir.

Neredeyse her yaştan kadının yaşadığı memede acıma şikayeti genellikle adet dönemine bağlı ve adet döneminden bağımsız ağrılar şeklinde incelenmektedir. Özellikle adet döngüsünden 1 hafta önceki süreçte hissedilen ağrı ve acıma hissine kadınlar arasında sık rastlanır. Bu süreçte gözlenen meme ağrısı, adet kanaması belirtisi olarak değerlendirilir. Ancak adet döngüsü dışında da memede acı ve ağrı hissine rastlanabilmektedir. Memede ağrı hissinin başlıca nedenlerine aşağıda detaylı yer verilmiştir.

Memede Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Adet Dönemi Dışındaki Ağrılar

Kas ve Eklem Ağrıları

Meme bölgesine yakın kas ve eklemlerde baş gösterebilecek ağrılar, yansıyan ağrı şeklinde göğüste de hissedilebilir. Özellikle bu bölgede oluşabilecek travma etkenleri akabinde memede ağrı ve acı hissine sık rastlanabilmektedir.

Kalp Ağrısı

Vücutta herhangi bir bölgede oluşan ağrının, başka organda hissedilmesi yansıyan ağrı olarak tanımlanır. Buna benzer bir durum olarak kalpte çeşitli sebeplerden oluşan ağrı, meme bölgesinde de hissedilebilir. Eğer kalp ağrısı şikayeti söz konusuysa, bunun kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceği düşünülmeli ve muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Meme Kanseri

Memede hissedilen ağrı kimi zaman meme kanseri bulgusu olabilmektedir. Ancak tek başına kanser tanısı için yeterli değildir. Kendisini ilk olarak memede ele gelen kitleyle belli eden meme kanserinin diğer belirtilerine aşağıda yer verilmiştir. Memede farkedilen kitle ile birlikte bahsedilen bulgulardan en az biri mevcutsa, derhal konuyla ilgili uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

  • Meme başından gelen akıntı,
  • Memede ve koltuk altında ele gelen kitle,
  • Meme bölgesinde hissedilen ağrılar

Adet Dönemine Bağlı Meme Ağrısı

Kadınlarda ergenlik dönemiyle birlikte başlayan adet kanamaları, menopoz sürecine kadar devam etmektedir. Her ay tekrarlayan bu adet döngülerinin bulgusu olarak memede ağrı ve acı hissi oluşabilmektedir. Özellikle kanamadan 1 hafta önceki dönemde belirgin hale gelen meme ağrılarına çoğunlukla memede şişlik, büyüme ve gerginlik de eşlik eder. Hissedilen bu tarz fizyolojik değişimler çoğunlukla adet kanamasının son bulmasıyla ortadan kalkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ