Memede Mantar

Memede Mantar

Mantar, vücudun çeşitli bölgelerinde karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Mantar kaşıntı vb. belirtilere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Cilt sorunu olarak görülebilen mantar sorunu ayakta, ayak parmaklarında, ellerde, koltuk altı gibi bölgelerde görülebilir. Bunun yanı sıra son zamanlarda karşımıza çıkan meme mantarı da çok sık görülen bir sağlık sorunudur.

Memede mantar sorunu oluşması halinde kişinin uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir. Bu sayede kişi hastalığın ilerlemesinin de önüne geçecektir. Meme bölgesinde mantar oluşumunun birçok farklı nedeni ve belirtisi bulunmaktadır. Bunlara bağlı olarak bu bölgede meydana gelen mantar sorunu kötü bir görünüme ve kokuya da neden olarak kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bir an önce tedavisinin yapılması gereklidir.

Memede Mantar Oluşumu Belirtileri Nelerdir?

Memede mantar oluşumu birçok farklı belirti ile kendini gösterebilen bir sağlık sorunudur. Genel olarak bir cilt hastalığı olan memede mantar oluşumunun ilerlemesi halinde bu sorun egzamaya dönüşmektedir. Memede mantar oluşumunun en sık görülen belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Meme bölgesinde şiddetli bir biçimde görülen kaşıntı,
  • Meme başı ve meme bölgesinde genel kızarıklıklar,
  • Meme başı ve çevresinde pul pul dökülme sorunu,
  • Meme başında ve çevresinde kabuklanma sorunu.

Memede Mantar Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Meme bölgesinde mantar oluşmasının birçok farklı nedeni olduğu bilinmektedir. En çok görülen nedenler ise aşağıda yer almaktadır:

  • Göğüs altında çok fazla ter birikimi olması bu bölgede mantar oluşumunu tetikleyen başlıca unsurdur. Bu sağlık sorununun ortaya çıkması kire bağlı olarak da ortaya çıktığı için kişinin kişisel hijyenine çok dikkat etmesi gereklidir.
  • Göğüs bölgesinde mantar oluşumun diğer sebebi ise buradaki derinin sık sık katlanmasıdır. Bu durum sonucunda deride mantar oluşumu daha çok görülür.
  • Memede mantar oluşumuna neden olan etkenler arasında yara ve çatlaklar da yer almaktadır. Bu bölgede oluşan yaralar mantar oluşumunu da tetiklemektedir.
  • Memede mantarın diğer bir sebebi ise aşırı kilolu olmaktadır. Obezite sorunu olan kişilerin birçok bölgesinde mantar görülebilir.
  • Mantarın görülmesinin en sık görülen sebeplerinden birisi de egzama ve sedef hastalığıdır. Bu hastalık görülmesi halinde mantar da ortaya çıkabilir.
  • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması, şeker hastalığı gibi sağlık sorunları da mantara neden olabilir.

Memede Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Mantarı tedavi edebilmek için uygun ilaçların kullanılması gereklidir. Kişinin bu durumda doktorun önereceği mantar ilaçlarını ve kremlerini düzenli bir biçimde kullanması gereklidir. Bunların yanı sıra kişisel temizliğe de dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ