Menisküs İçin Spor Zararlı mı?

  • 16 Ocak 2017
  • 16.279 kez görüntülendi.
Menisküs İçin Spor Zararlı mı?

Diz bölgesinde bulunan ve uyluk ile kaval kemiği arasındaki sürtünmeyi azaltmayı sağlayan yapı, menisküs olarak tanımlanır. Bunun dışında menisküsler; dizlere binen ağırlığın eşit oranda dağılmasında rol oynarlar. Kıkırdak yapıda bulunan menisküslerde, diz ekleminde oluşabilecek sorunlar veya kazaların akabinde yırtılma meydana gelebilir.

Menisküs Yırtığı Nedenleri Nelerdir?

Menisküs yırtıklarına hem gençlerde hem de yaşlılarda rastlanabilmektedir. Genç bireylerde çoğunlukla diz eklemine ciddi darbe alınması gibi travma etkenlerinin sonrasında oluşmaktadır. Özellikle birden bire dizlerin bükülmesi, aniden dönme hareketlerinin yapılması durumlarında sık görülmektedir. Sporla uğraşan kimselerde travmaya bağlı daha fazla gözlenen bir sağlık sorunudur.

Yaşlılarda ise eklemlerin ve vücuttaki diğer yapıların zaman içinde yıpranmasına, işlevselliğini kaybetmesine bağlı olarak menisküslerde yırtılma söz konusu olabilmektedir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

Menisküs yırtığı gençlerde ve yaşlı grupta aynı semptomlarla kendini gösterir.

  • Diz eklem bölgesinde şişlik,
  • Diz bölgesinde şiddetli ağrı,
  • Dizden gelen ses,
  • Gündelik hayatta gerçekleştirilen hareketlerde zorlanmak, hareket kısıtlılığı. (yürümek, koşmak, merdiven çıkmak vs.)
  • Dizde kilitlenme: Diz ekleminin hareket ettirilememesi ve sabit vaziyette kalması.

Menisküs Yırtığı Spora Zararlı mıdır?

Menisküs yırtığı olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında, spor yapıp yapamayacaklarıdır. Diz eklemindeki bu kıkırdaksı yapılardaki hasar, yırtılma kişinin gündelik hareketlerini yapmasına dahi engel olduğundan spor yapmak tavsiye edilmez. Ağır egzersizler esnasında dizin hareket ettirilmesi daha ciddi sorunlara yol açabileceğinden, bu süreçte spor yapmak olumsuz etkileyebilir. Tedavi sonuçlandıktan yani iyileşme sağlandıktan sonra spora devam etmek daha sağlıklı olacaktır.

Menisküs Yırtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menisküs yırtıklarında direkt olarak ameliyat uygulanacağı düşünülse de, bu durum böyle değildir. Doktorlar tarafından tedavi sürecinde her seferinde ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Tedavi yöntemi, yırtığın büyüklüğüne ve tam olarak nerede olduğuna bağlı değişiklik gösterebilir. Ameliyat dışında çeşitli fizik tedavi yöntemleriyle de tedavi sağlanabilmektedir.

Yırtığın en bariz bulguları; dizde ağrı ve şişlik şikayetleridir. Menisküs yırtığı söz konusuysa, bazı hususlarda dikkatli olmakta yarar vardır.

  • Travma sonrası oluşmuş yırtılmada, diz bölgesi fazla hareket ettirilmemeli,
  • Diz hiç bir şekilde zorlanmamalı ve ağrı şiddetliyse, sabit vaziyette tutulmalıdır.
  • Şiddetli ağrı ve şişlik göze çarpıyorsa, yırtığın ilerlememesi ve tedavisi için ihmal etmeden sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ