Mevsim ve Mekan Değişikliğinin Adet Geciktirmesi

Mevsim ve Mekan Değişikliğinin Adet Geciktirmesi

Vücutta yer alan hormonlar mevsimsel ve mekansal değişikliklerin doğrudan vücuda yansımasına yol açmaktadırlar. Bu yansımalardan bir tanesi de, bu faktörlere bağlı olarak kadınlarda adet gecikmesinin ortaya çıkmasıdır. Zaman farkının fazla olduğu bir ülkeye seyahat etmek, iş yerinde gece mesaisine kalmak gibi durumlar, adet gecikmesinde tetikleyici bir rol üstlenmektedir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Gebelik, adet gecikmesinde ilk faktördür. Döllenme gerçekleşmesinden itibaren, adet dokuz ay süre için görülmez. Bu gibi bir durumun tespiti için derhal idrar testi ya da kan testi yapılması önerilmektedir.
  • Yoğun stres, adet gecikmesi ya da adet döngüsünün düzeninin bozulmasında büyük bir etkiye sahiptir. Psikolojik olarak yıpranma ortaya çıktığında, bu durum fiziksel duruma da yansıyabilmektedir. Bu durum da kadınlarda adet düzensizliği olarak ortaya çıkar.
  • Uzun vadeli ilaç kullanımı da adet gecikmesinde tetikleyici bir faktördür. Bu ilaçlar arasında özellikle en fazla etkiye sahip olan doğum kontrol ilaçlarıdır. Bununla birlikte antidepresan kullanımı ya da kemoterapi gibi ağır tedaviler de bu duruma yol açan etmenler arasında yer almaktadır.
  • Bireyin çok sık kilosunun değişmesi, ani alınan ya da verilen kilolar adet dengesinde etki yaratabilmektedir. Daha çok kilo bakımından fazlalık sorunu yaşayan kadınlarda bu durum sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Mevsim geçişlerinde, kadınların erkeklere oranla iki katı daha fazla etkilendiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Çünkü kadın bireylerde hormonların dengesi daha hassas ve etkiye açıktır. Bununla birlikte regl döneminde yaşadığı fiziksel ağrı ve sancıların da mevsim geçişlerinde fazlalaştığı ve agresiflik, aşırı stres ya da kaygı türü durumların da ciddi anlamda artış gösterdiği bilinmektedir.

Bunlara ek olarak, fiziksel olarak ya da hijyenik olarak kendini rahat hissedememe durumu da kimi zaman söz konusu olabilmektedir. Bu durumla başa çıkmak için ped seçiminin doğru yapılması ve regl süresince uygulanacak iyileştirme yöntemlerinin bilinmesi son derece önemlidir.

Pedin cildi tahriş etmeyen ve pamuklu bir yapıda olması, hijyenik açıdan kadının kendini gerçek anlamda rahat hissetmesi ve çevresel koşulların iyileştirilmesi de bu sürecin en hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Regl Dönemi

Mevsimsel ve mekansal değişikliklerin yol açtığı adet gecikmesi ya da regl döneminin getirdiği sıkıntı ve sorunların kolay bir şekilde atlatılabilmesi kadınların ruhsal anlamda da rahat etmelerini sağlayacaktır. Bu dönemde özellikle vücudun egzersiz ve yürüyüşler ile rahatlatılması, bitki çayları ile ağrının hafifletilmesi ve stres faktörlerinden olabildiğince uzak kalınması son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ