Mide Bozulması

  • 27 Şubat 2018
  • 2.844 kez görüntülendi.
Mide Bozulması

Mide son derece hassas bir organ olması nedeniyle, çevresel faktörlerden çok kolay etkilenebilmektedir. Fizyolojik ya da psikolojik durumlarda mide doğrudan etkiye açıktır. Mide bozulması da bu nedenle her koşulda ortaya çıkabilmektedir. Kısa süreli bozukluklarda bulantı ya da kusma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak uzun vadede mide bozuklukları tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmelidir.

Mide Bozulmasının Belirtileri Nelerdir?

Farklı birçok şekilde ortaya çıkabilen mide bozulması, farklı nedenlere bağlı olarak gelişim gösterebilmektedir. Midenin bozulması halinde bazı belirtiler ortaya çıkar ve bu da kişinin yapması – yapmaması gerekenler hakkında fikir vermesi bakımından çok önemlidir. Mide bozulmasının genel belirtileri şunlardır:

  • Midede aniden ortaya çıkan kramp şeklinde karın ağrısı, ağrının gittikçe daha fazla şiddetlenmesi sonucunda kişinin hareket kabiliyetinde zayıflama ya da kısıtlama oluşması,
  • Aşırı şekilde midede bulantı ve kusma refleksi meydana gelmesi,
  • Midenin yanması, burulması ya da ağza eşi bir tat gelmesi durumlarının tamamı,
  • Bir anda gelişen ishal şeklinde dışkılama,
  • Ateşin yükselmesi, aşırı yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı ortaya çıkması.

Mide Neden Bozulur?

Mide bozulması genel olarak dış faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle besinler, mideye zarar verebilmekte ya da mideyi rahatsız edebilmektedir. İleri boyutta görülen rahatsızlık, akla besin zehirlenmesi olasılığını da getirmelidir.

Kişinin mide yapısının hassas olması da her koşulda mide bozulmasını ortaya çıkarabilir. Tüketilen her zamankinden farklı bir yiyecek, soğuk ya da asitli içeceklerin sıklıkla tüketilmesi gibi durumlar buna örnek olarak gösterilebilir.

Çeşitli mide rahatsızlıkları (ülser, gastrit ya da reflü) da midenin kolaylıkla bozulmasına yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişilerde mide son derece hassastır bu nedenle ciddi mide sorunları kolaylıkla meydana gelebilmektedir.

Mide Bozulması Tedavisi

Mideyi bozan sebebin teşhisi ilk aşamada son derece önemlidir. Özelikle kusma sorunu mevcut ise, mutlaka kişiye bol bol su içirilmeli ve midenin temizlenmesi sağlanmalıdır. Aynı şekilde, mideyi yatıştıracak bitki çayları da iyi gelecektir.

Midede yanma türünde ortaya çıkan mide bozulmasında, asit bakımından zarar vermeyecek gıdaların tüketimi gerekleştirilmelidir. Asitli meyve ve sebzelerden, hazır paket gıdalardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda midenin yorulmasına neden olacak sindirimi zor besinlerin tüketilmesinden de kaçınılmalıdır.

Midenin üşütülmesi sonucu ortaya çıkan mide bozukluğu için kişinin rahatlayabileceği, istirahat edebileceği ve üşümeyeceği bir ortam sağlanmalıdır. Bu sırada bitki çayları ile mide yatıştırılabilir.

Çok ciddi boyutlarda olmayan mide bozuklukları için bitkisel yöntemler oldukça işe yaramaktadır. Ancak ağrı, yanma, ekşime vs durumlar uzun süredir devam ediyor ve geçmek bilmiyorsa, uzman bir doktor tarafından muayene ve müdahale tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ