Mide Bulantısı, Gaz, Düzensiz Tansiyon ve Büyük Abdest

Mide Bulantısı, Gaz, Düzensiz Tansiyon ve Büyük Abdest

Mide bulantısına eşlik eden gaz, düzensiz tansiyon ve büyük abdest(dışkılama) gibi problemler patolojik bulgulardır. Bu şikayetler tek başlarına bir rahatsızlık göstergesi olmasalar da, bir çok hastalığın belirtisi niteliğinde olabilir.

Mide bulantısı ile birlikte gaz sancısı ve büyük abdest yapmakta zorlanma(kabızlık) akıllara ilk olarak kalın bağırsak rahatsızlıklarını getirmektedir. Bağırsaklarda oluşabilecek bir takım sorunlar, mide bulantısı-gaz ve kabızlık gibi şikayetleri doğurabilir. Ancak bu şikayetler her zaman kalın bağırsak rahatsızlıklarının belirtisi değildir, altında yatan pek çok neden olabilir. Doğru tanı ve tanıya bağlı tedavi yöntemi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Mide Bulantısı, Düzensiz Tansiyon ve Kabızlık Neden Olur?

Midede gaz, bulantı, tansiyon düzensizliği ve kabızlık şikayetleri aynı nedenlerden meydana gelebilecekleri gibi her biri farklı sebeplerden ötürü de oluşmuş olabilir.

Kalın Bağırsak Rahatsızlıkları

İnce bağırsak ile anüs arasında bulunan kalın bağırsak, sindirim sisteminin önemli halkalarından biridir. Kalın bağırsakta meydana gelebilecek herhangi bir sorun; mide bulantısı ve kabızlık gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi

Tüketilen yiyeceklerin son tüketim tarihinin geçmiş olması veya gıdaların bozuk olması, gıda zehirlenmesine neden olur. Gıda zehirlenmesi ise kendini tansiyon düzensizliği, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle gösterir. Gıda zehirlenmelerinin yanı sıra ilaç zehirlenmeleri de bu tarz problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden dışarıda alınan veya tüketilen besinlerin son tüketim tarihleri dikkatli incelenmelidir.

Karaciğer Rahatsızlıkları

Karaciğer; bağışıklık sağlanması, yağların sindirilmesi ve fazlalıkların vücuttan atılması gibi daha bir çok hayati fonksiyonları gerçekleştirmektedir. Karaciğerde oluşabilecek rahatsızlıklar, mide bulantısı ve büyük abdestte zorlanma gibi şikayetlere neden olabilir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Şikayetler böbrek rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Ciddi sağlık sorunu belirtisi olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Kalp Hastalıkları

Tansiyon düzensizliği, kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Nefes darlığı, çarpıntı, öksürük, bayılma gibi durumlar kalp hastalıklarının belirtileri arasındadır. Şayet bu belirtiler söz konusuysa, hiç vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulmasında yarar vardır.

Mide bulantısı, düzensiz tansiyon ve kabızlık şikayetleri yukarıda bahsedilenlerin dışında; safra kesesinde meydana gelebilecek rahatsızlıklardan kaynaklı da olabilir. Bu şikayetler çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve doğru tanı için bir an evvel uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ