Mide Bulantısı ve Ateşlenme

  • 03 Aralık 2016
  • 20.890 kez görüntülendi.
Mide Bulantısı ve Ateşlenme

Mide bulantısı ve ateşlenme çok sık baş gösteren semptomlardır. Genellikle akut seyreden rahatsızlıklarda gözlenen bu semptomlar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kişi akut seyreden durumlarda hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Mide bulantısı ve ateş, kronik bir hal genellikle tedavilerin yan etkisi olarak meydana gelmektedir. Tedavinin bitmesi ya da kişinin iyileşmesi ile hızla ortadan kalkmaktadır.

Mide Bulantısı ve Ateşlenmenin Nedenleri Nelerdir?

Gıda Zehirlenmeleri

Akut şekilde meydana gelen mide bulantısı ve ateşlenmenin en sık oluşma nedenleri arasında gıda zehirlenmeleri yer almaktadır. Bilinmeyen ya da bozulmuş gıdaların tüketilmesi, iyi pişmemiş gıdaların tüketilmesine bağlı olarak gıda zehirlenmesi görülebilir.

Bu durum genellikle yenilen yemeği takip eden birkaç saat içerisinde meydana gelir. Şiddetli kusma ve ateş ile kendini gösterir. Kişinin midesinin yıkanması ile kısa süre içerisinde semptomlar ortadan kalkmaktadır.

Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar

Bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmalardan kaynaklı rahatsızlıklarda şiddetli ateş ve kusma görülebilmektedir. Bu durum enfeksiyonun şiddeti ve yayılış gösterdiği bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Enfeksiyon kaynaklı mide bulantısı ve ateşlenmenin tedavisi için genellikle mikroorganizmanın kaynağı bulunmalı ve mikroorganizmayı öldürücü bir ilaç grubunun kullanılması gerekmektedir.

Antibiyotik tedavisi çoğu zaman enfeksiyonların giderilmesini sağlamaktadır. Ancak hastalık kaynağının bakteri türlerinden biri olmaması durumunda tedavi yöntemi değiştirilmelidir.

Mide Hastalıkları

Midenin çalışmasını olumsuz yönde etkileyen patolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar mide pHsında değişimlere yol açabilir. Bu durum kişinin hazımsızlık yaşamasına, kusmasına ve şiddetli ağrı çekmesine neden olabilmektedir.

Kişinin şiddetli mide bulantısı yaşamasına sebep olabilecek bu rahatsızlıklar bazı dönemlerde kişinin kusmasına sebep olabilir.

Gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıkları toplumumuzda düzensiz beslenme ve aşırı stresten dolayı çok sık görülen rahatsızlıklardır.

Bu tür hastalıkların kontrol altına alınmaması, uygun ilaç tedavisinin kullanılmaması kişinin mide ağrısı çekmesine, mide bulantısı gözlenmesine ve istifra etmesine sebep olabilmektedir.

Yanlış İlaç Kullanımı

Yanlış ilaç kullanımı ya da kişinin kullanmaması gereken ilaçları kullanması sonucunda kişinin midesinde ciddi yan etkiler meydana gelebilir. İlaçların dağılması ve emilmesinin meydana geldiği ortam mide ortamıdır. Bu nedenle ilaçlar ile ilgili yanlış bir durumda ilk olarak midede bir sorun meydana gelir ve kişi istifra edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ