Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

Mide ve Bağırsaktan Gelen Guruldama

Mide; kas yapılarından meydana gelen sindirim en önemli halkalarından biridir. Tüketilen gıdalar mideye ulaşarak burada enzimlerle parçalanır. Midenin besinleri parçalamasının ardından bağırsaklarda emilim gerçekleşir ve sindirim gerçekleşmiş olur.

Sindirim açısından oldukça önemli iki yapı olan mide ve bağırsakta kimi zaman guruldama, gelen tuhaf ses şeklinde şikayetler belirmektedir. Mideden kulağa kadar ulaşan bu sesler çoğunlukla açlıkla ilişkilidir. Uzun süre yemek yenmediğinde, öğünler atlandığında oluşan açlık hissi mideyi harekete geçirerek guruldama seslerinin çıkmasına yol açar. Ancak kimi zaman açlık dışında da bu tuhaf seslere maruz kalınabilmektedir. Genellikle basit nedenlerden oluşan bu tuhaf seslerin altında yatan ciddi etkenler de olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Mide ve Bağırsak Guruldaması Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Tüketilen gıdalar mide tarafından salınan mide asidi sayesinde sindirime hazır hale getirilir. Mide asidinin artışı akabinde mideden tuhaf sesler geldiği gözlenebilir. Asit salınımının artmasında psikolojik etkenler de rol oynayıcıdır. Aşırı stres ve endişe içinde kişilerde, sinirlilik halinde veya büyük bir topluluk önünde konuşma öncesi heyecandan ötürü guruldama sesleri baş gösterebilir.

Bağırsak Rahatsızlıkları

İşitilen sesler çeşitli bağırsak hastalıklarının bulgusu niteliğinde olabilir. Özellikle tıp dilinde irritabl bağırsak sendromu olarak ifade edilen huzursuz bağırsak sendromunda bu şikayete fazlaca rastlanmaktadır.  HBS(huzursuz bacak sendromu), bağırsakların normal işleyişini olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Belirtileri ise şunlardır;

 • Midede gaz birikimi,
 • Şişkinlik,
 • Karın bölgesinde ağrı hissi,
 • Kabızlık,
 • İshal,
 • Mide bulantısı,
 • Dışkıda mukusa rastlanması

Hareketsizlik

Hareketsizlik beraberinde pek çok sağlık problemini getirdiği gibi mide guruldamasının da sebepleri arasındadır. Gün içinde hareket etmek, egzersiz yapmak metabolizma(yapım-yıkım) hızını arttırıcıdır. Hareketsizlik bahsedilenin tam tersi etki yarattığından guruldama, kramp gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Bu sebepten şikayete özellikle masa başı çalışanlarında daha fazla rastlanmaktadır.

Hava Yutulması

Her ne kadar kulağa garip gelse de, hava yutmak zaman zaman oluşabilen bir durumdur. Özellikle hızlı yemek yerken bu durum sık görülür. Hızlı yemek yeme sırasında besinler tam olarak çiğnenmediğinden hava yutulur ve bu durumsa guruldama ile kendini gösterir. Hem olası guruldama ve benzeri şikayetleri önlemek hem de ideal kiloyu koruma adına öğünlerin iyice çiğnenerek ve yavaş tüketilmesi önerilir.

Diğer Nedenler

 • Reflü: Mide asidinin mideden yemek borusuna doğru çıkması olarak bilinen reflü, guruldamaya sebebiyet verebilmektedir.
 • Uykusuzluk,

Mideden Gelen Guruldamayı Önlemek İçin Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

 • Gün içinde bol bol hareket etmek etkili olacaktır. Sporun yaşam alışkanlıklarından biri haline getirilmesinde yarar vardır.
 • Öğünleri yavaş tüketmek,
 • Stres, sinirlilik gibi olumsuz psikolojik halleri yapılacak aktivitelerle olabildiğince azaltmak
 • Düzenli ve yeterli uyumak

Şayet uygulanan yöntemlere rağmen şikayet son bulmuyorsa, altında yatan farklı sağlık sorunları olabileceğinden sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ