Mide ve Sol Sırt Ağrısı

  • 01 Şubat 2018
  • 3.224 kez görüntülendi.
Mide ve Sol Sırt Ağrısı

Mide ile ilgili rahatsızlıklar zaman içinde şiddetli sırt ağrılarına da neden olabilmektedir. Mideden kaynaklı sırt ağrıları genellikle sırtın sol kısmında ağrı ve kramplara neden olabilmektedir. Bu gibi hastalıkların başında ülser, reflü, gastrit gibi günümüzde çok sık karşılaşılan mide rahatsızlıkları gelmektedir. Bu gibi hastalıkların belirtileri arasında mide bulantısı, mide ağrısı, karın ağrısı ve sırt bölgesine vuran ağrılar gibi belirtiler yer almaktadır.

Midesinde sorun olan kişinin öncelikle karnında ve midesinde yoğun ağrılar oluşur sonrasında ise bu ağrılar sırta vurur. Sırta vuran ağrıların özellikle gece daha çok yoğunlaştığı bilinmektedir. Kişinin böyle bir durumda ağrı kesici ilaç kullanımı yapması etkili olacaktır.

Mide ve Sol Sırt Ağrısı Neden Olur?

Mideden gelen ağrıların özellikle sol sırt kısmında ağrılara neden olduğu bilinmektedir. Bu ağrılar günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabileceği gibi gece şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir. Kişinin böyle bir durum ile karşılaşması halinde acil olarak uzman bir doktora görünmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için kişinin gerekli testler olması sonucunda ağrının nedeni net bir biçimde ortaya çıkacak ve ona göre bir tedavi yöntemi geliştirilecektir.

Mide ve sol sırt ağrılarının bilinen en büyük nedenlerinden birisi de kişinin üşütmesidir. Mide üşütmesi dediğimiz sağlık sorunu çok soğuk içeceklerin tüketilmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu gibi rahatsızlıklar kişinin midesinde şiddetli ağrıların yanı sıra sırtında da kramp şeklinde ağrılara neden olabilmektedir. Mide üşütmesi için doktorun önerdiği ilaçların kullanımı yapılmalıdır.

Sırt Ağrısına Neden Olan Mide Rahatsızlıklar Nelerdir?

1-)Ülser

Mide kanserinin bir önceki aşamasının ülser olduğu bilinmektedir. Ülser hastalığı olan kişilerin sağlığına dikkat etmemesi durumunda hastalık bir zaman sonra mide kanserine dönüşmektedir. Ölümcül bir hastalık olan mide kanserinin tedavisi oldukça zorlayıcıdır.

Ülserin en sık görülen belirtileri arasında mide bulantısı, mide ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler yer almaktadır. Ülserin nedenleri arasında ise stres, besinleri çiğnemeden yutmak, yorgunluk, uykusuzluk, uzun süreli açlık, tuzlu besin tüketimi ve sağlıksız beslenme tarzı gibi nedenler yer almaktadır.

2-)Reflü

Reflü sık görülen bir mide rahatsızlığıdır. Midede ve sırt bölgesinde yoğun ağrılara neden olan reflünün birçok farklı türde hastalığı bulunmaktadır. Reflü hastalığında görülen belirtileri arasında göğüs kafesinde yanma, mide bulantısı, yemeğin ağza gelmesi, hıçkırık, sürekli geğirme isteği, öksürük ve midede yanma gibi belirtiler yer almaktadır. Reflü hastalığı olan kişilerin yağlı, baharatlı yiyeceklerden ve kafeinden uzak durması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ