Midede Acıkınca Ağrı

  • 16 Temmuz 2017
  • 10.833 kez görüntülendi.
Midede Acıkınca Ağrı

Midede oluşan ağrıların çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar kimi zaman açlıktan oluşan ağrılar olabilirken kimi zaman da çok yemekten kaynaklı, enfeksiyon kaynaklı ağrılar olabilir. Özellikle günüzde ve son zamanlarda stres kaynaklı olarak karın ağrıları ve midede oluşan gastrit, ülser gibi hastalıklar gittikçe yaygın bir hal almıştır. Bu gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilen bu mide ağrılarının tedavisi sıklıkla ilaç desteği ile olacaktır. Bu nedenle uzman hekim kontrolünde önce tanı koyulması ardından da tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir.

Açken Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gastrit

Doktor kontrolünün ardından gerekli ise endoskopi ve kolonoskopi uygulamalarının yapılması ile gasrit, reflü ve mide ülserinin tanısı koyuldu ise midede yanma şeklinde ağrılar olabilir. Bu hastalıkları var ise kişinin mutlaka yemesine dikkat etmesi gerekir. Özellikle fazla acı, baharatlı, yağlı ve asitli yiyecek ve içecekleri, çay ve kahveyi çok tüketmemesi gerekir. Aksi taktirde gastritle başlayıp mide kanserine kadar gidebilir ve mide de ülser, yaralar olabilir. Kişide akşamları yatar pozisyondayken ağza gelen acı tat ve mide de yanma hissine sık rastlanır. Bunun önüne geçmek için alınan besinlere dikkat edilmesi ve doktorun verdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Psikolojik Etkenler

Çağımızda iş hayatının ve sosyal yaşamın stresi nedeni ile kişilerde aşırı yorgunluk hali, üzüntü hali bedene de vurarak midede ağrı oluşumuna sebep olabiliyor. Mide ağrısına neden olabilen bu hastalıkların önüne geçmek için psikolog kontrolünde gerekli ise ilaç kullanımına gidilmesi gerekir.

Beslenme Şekli

Kişi açken sürekli sigara içiyor, kahve içiyor ve alkol alıyorsa midesinde ağrılarda artma gözlenebilir. Bu durum mide de hastalıklara da yol açabilir.

Fazla Yemek Yemek

Beslenmesine dikkat etmeyip, bir anda fazla yemek yiyen kişilerde düzenli yemek yiyen kişilere göre mide rahatsızlıklarına daha fazla rastlanır ve mide ağrılarına neden olur.

Enfeksiyonel Hastalıklar

Vücutta boğazda, mide civarında oluşan bir enfeksiyonel hastalığın sebebi ile midede ağrılar gözlenebilir. Enfeksiyonun şiddetine göre kişinin tedavisi ani müdahale gerektirecek durumlarda da olabilir. Bakterilerden kaynaklı ya da viral kaynaklı bir mide hastalığı da olabilir. Tedavisi sıklıkla doktorun reçetelendirdiği ilaçların kullanımı ile sağlanır.

Kabızlık

Beslenmeyle ilgili sorunları olan kişilerde ve yanlış beslenen kişilerde kabızlık olabilir. Sıvı tüketimi ve lifli besin alımında yetersiz kalan kişilerde bağırsak hastalıklarına ve özellikle kabızlığa çok sık rastlanır.

Mide Ağrısı Tedavisi

Mide ağrılarının sebebi anlaşıldıktan sonra, tanı koyulduktan sonra kişide tedavi genellikle ilaç kullanımı ile yapılacaktır. Aynı zamanda düzenli beslenme ve aşırı baharatlı olmayan besinlerle beslenme ile desteklenecektir. Stres kaynaklı gözlenen ağrılar ise kişinin stresten uzaklaşması ile ve gerekirse ilaç kullanımı ile tedavi edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ