Midede Basınç

Midede Basınç

Midede basınç varmış gibi hissedilmesi, midedeki basınca bağlı olarak ağrı ve şişlik hissedilmesinin birçok hastalık ya da hastalık dışı nedeni bulunmaktadır. Kişinin şikayetleri akut bir şekilde seyrediyor ise yani aniden ortaya çıkmış ve hızla kaybolmuş ise genellikle tedaviye gerek duyulmaz. Ancak kişinin şikayetleri uzun süredir varsa ve giderek bu şikayetler şiddetleniyor ise kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Midede Basınç Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Düzensiz Beslenme

Beslenme düzeni kişinin mide şikayetlerini yakından etkilemektedir. Özellikle düzensiz ve aşırı şekilde yenilen yemekler, sağlıksız, yağlı ve işlenmiş ürünlerin uzun süreli tüketimleri midede hassasiyete, mide yanmalarına, midede şişliğe ve basınca neden olabilmektedir.

Kişi dikkatinde olmadan gaz yapıcı, midede şişkinlik oluşturucu yiyecekleri bol miktarda tüketebilir. Bu durumda akut olarak seyreden gaz şişkinliği, midede basınç ve ağrı oluşabilir. Kişinin bu yiyeceklerden uzak durması ile hızla bu semptomlar ortadan kalkar.

2-)Gastrit Kaynaklı

Gastrit bir mide rahatsızlığıdır. Midenin aşırı asit salgılamasına ve mide florasının bozulmasına bağlı olarak gözlenen bir durumdur. Bu rahatsızlık kronik olarak seyreder. Bu hastalığa sahip kişilerde yemek sonrasında karında şişlik, midede basınç ve ağırlık hissedilebilir.

Bu tür hastalıktan kaynaklı şikayetlerin giderilmesi için kişi ilaçlarını kullanmayı bırakmamalı, midesine zarar verecek ve şişkinlik oluşturacak yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

3-)İlaç Kullanımı

Midede basınç ve bu basınca bağlı olarak ağrı ve kramp oluşumu çoklu ilaç kullanan kişilerde gözlenebilir. Bu durum uzun süreli çoklu ilaç kullanan kişilerde mide motilitesinin değişmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu tür vakalarda kişinin mide şikayeti duymaması için ilaçlarını almadan önce aç karna mide koruyucu kullanması önerilmektedir. Ancak kullanılan mide koruyucuların düzenli ve doğru şekillerde kullanıldığında tam etki sağladığı unutulmamalıdır.

Tek seferde yanlış ve çok miktarda ilaç kullanımı da midede çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle kullanılan ilacın terapötik penceresi dar ise bu durum mide kanamalarına sebep olabilmektedir.

4-)Kabızlık ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Midede meydana gelen şişlik ve basınç hissinin en temel nedenlerinden bir tanesi de bağırsak rahatsızlıklarıdır. Bağırsakta var olan çeşitli fizyolojik ya da patolojik sorunlardan dolayı sindirimin gerçekleşememesi ya da yavaşlaması midede şişkinliğe yol açabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ