Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

  • 31 Temmuz 2018
  • 1.780 kez görüntülendi.
Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom ağrısı, bulunduğu bölgeye göre ağrının hissedildiği yerler ve hissedildiği şekil farklı olabilmektedir. Yoğun ağrı durumlarında her zaman bir cerraha gözükmekte fayda vardır.

Miyom Ağrısı Nereye Vurur?

Miyom ağrıları rahim bölgesinde karşılaşılan kistlerden kaynaklı ağrılar olduğu için yine o bölgelere sancı ya da kramp şeklinde kendini göstermektedir. Bu tür ağrılar bir nevi kadınların regl döneminde yaşadığı ağrılar ile benzerlik gösterebilmektedir. Bu kistlerin olduğu bölgelerde aynı zamanda kasılmalar da meydana gelebilmektedir.

Miyom ağrıları regl dönemlerinde sıklıkla meydana gelebilmektedir. Eğer bu dönemde olağandışı ağrılar yaşıyorsanız, muhtemelen bu kistten kaynaklanmaktadır. Eğer kistler ufak ufak ve yaygınsa ya da çok büyükse regl dışında kramp ya da sancı olarak kendini gösterebilmektedir. Bunun dışındaki kistler ise genelde ağrıya sebep olmayacağı gibi zararsızlardır da.

Miyom oluşan bölgede ağrılar oluştuğu için vücutta herhangi bir yerde kendini göstermemektedir. Yani mide bulantısı, uzuvlarda ağrı, baş dönmesi gibi belirtileri yoktur.

Miyom Nasıl Anlaşılır?

Miyomların teşhis edilmesi daha çok ultrason ile anlaşılmaktadır. Bunun dışında da kendinizin anlayabileceğiniz birkaç belirgin özelliği vardır fakat bu noktada sizin iyi bir gözlemci olmanız oldukça mühimdir. Bu belirgin özelliklerden bahsedecek olursak;

  • Regl döneminizde aşırı kanamanız ve kanamanızda çok sık pıhtılaşmanın olması,
  • Sistit hastalığınız yoksa, çok sık tuvalete çıkıyor olmanız,
  • Rahimde ve genital bölgenin büyümesi.

gibi ayrıntılara dikkat ederek kendiniz miyomun varlığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Fakat bu teşhis her zaman doğru olmayabilir. Aynı şekilde regl dönemi öncesinde ya da cinsel ilişki sonrasında bu bölgede çok sık ağrı oluyorsa da yine bu da miyom kistlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Miyom Tedavisi Nasıldır?

Miyomlar büyüklüklerine göre ilaçla tedavi edilebilmektedir. Burada öncelikle miyomların büyüklüğünü öğrenmeniz açısından ultrasonda bakılması gerekmektedir. Bu şekilde nasıl bir tedavi uygulanması konusunda da net bir yol izlenebilir.

Miyomlar belirli aralıklarla gözlemlenmediği ya da kontrol edilmediğinde çok nadir de olsa maalesef kötü huylu bir kiste dönüşebilmektedir. Özellikle 3 cm’i aşan büyük kistlerin alınması böyle bir ihtimalin yaşanmasını engellemek açısından oldukça mühimdir.

NOT: Miyom için iyi huylu kist diyebiliriz. Fakat her zaman için vücutta ağrı yarattığı ve istenmeyen bir kitle olduğundan düzenli olarak doktor kontrolünde, gerektiğinde ultrason kullanılarak sık sık gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu tür kistler çoğalarak rahimi sarabilir, yumurtalıklara yapışabilir ve zamanla ilgilenilmediğinde doğurganlığı etkileyebilmektedir. Yine kötü huylu bir kiste dönüştüğünde ise bu rahatsızlık kanserle bile sonuçlanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ