Nefes Darlığı ve Ellerde Uyuşma

Nefes Darlığı ve Ellerde Uyuşma

Nefes darlığı ile birlikte ellerde uyuşma veya karıncalanma hissi birbirinden farklı sebeplerden kaynaklı olabileceği gibi aynı nedenden ötürü de görülebilir. İki şikayetin bir arada görülmesi kişinin endişeye ve paniğe kapılmasına neden olmaktadır. Bunun nedeni; bulguların kalp rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak her nefes darlığı ve elde uyuşma şikayeti kalp hastalıklarının göstergesi değildir.

Nefes Darlığı ve Ellerde Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sisteminin alerjen maddeye karşı gösterdiği tepki alerji olarak tanımlanır. Yenilen yiyecekler, mevsim geçişleri(polen alerjisi), kullanılan kozmetik ürünleri alerjinin altında yatan neden olabilir. Alerjik durum genellikle kendini ciltte kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi bulgularla gösterir. Fakat kimi zaman bu bulgulara nefes darlığı da eşlik edebilir. Alerjik reaksiyonlarda uzmanlar tarafından genellikle ilaç tedavisi uygulanır.

Psikolojik Etkenler

Psikolojik etkenler kendini vücutta fizyolojik sonuçlarla belli edebilir. Stres, endişe ve kaygı halleri nefes darlığı ve ellerde uyuşmanın nedeni olabilir. Özellikle sürekli olarak stresli ve gergin olan kişilerde ve panik atak rahatsızlığı olanlarda sık rastlanır. Hem sağlıklı ve huzurlu yaşam hem de olası bu tarz şikayetleri önlemek adına stresten olabildiğince uzak durmakta yarar vardır.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Şikayetler tedavi esnasında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülebilir. Böyle bir durumda uzmana gidildiğinde, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı aşamasını kolaylaştırıcıdır. Gerekli görülürse tedaviye başka ilaçlarla devam edilir.

Kalp Rahatsızlıkları

Nefes alma sırasında zorlanma ve ellerde, kollarda hissedilen uyuşma kalp rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Kalp yetmezliği, kalp krizi bu rahatsızlıkların başında gelir. Kalp krizinin en bilindik belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı ile beraber nefes darlığı şikayeti söz konusuysa derhal uzmana gidilmesi önerilir.

Kalbin vücuda yeterli oranda kan pompalayamama durumu kalp yetmezliği olarak bilinir. Nefes alırken zorlanmak, kalp yetmezliği bulgusu olabilir.

Ellerde uyuşma ve nefes darlığı, kalp ve çeşitli nörolojik rahatsızlıklarının bulgusu olabileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Şikayetlerin tedavisi altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Semptomların nedeninin doğru tahlili ve tanısı için uzman hekime danışılması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ