Nefessiz Kalarak Uyanmak

Nefessiz Kalarak Uyanmak

Nefessiz kalarak uyanmak zaman zaman çoğu kişinin başına gelen bir sağlık sorunudur. Bu durum birçok etkene bağlı olarak ortaya çıksa da kişinin endişe duymasına neden olmaktadır. Nefessiz kalmış bir biçimde uyanıyorsanız, bunun için endişe etmeden önce doktora gitmeniz gereklidir. Bu hastalık tıp dilinde obstrüktif uyku apnesi hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalığa neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır.

Kişinin obstrüktif uyku apnesine yakalanması günlük hayatını olumsuz yönde etkilecektir. Obstrüktif uyku apnesi kişinin rahat bir uyku çekmesinin önünde büyük bir engel olarak görülmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerin doktora giderek tedavi olması gerekmektedir. Bu hastalık için kişinin kulak-burun-boğaz cerrahı ile görüşmesi gereklidir.

Obstrüktif Uyku Apnesi Nedir?

Apne kısaca kişinin burun ya da ağzından aldığı havanın kısa bir süre için kesilmesidir. Genellikle 10 saniyelik kısa kesitler halinde olan bu kesilmeler sonucunda kişi bir süre nefessiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin endişe yapmaması gerekmektedir. Hipopne durumu da kişinin 10 saniye ya da daha az bir süre içinde hava almasının azalması ve bu sırada da oksijen alımınının da azalması anlamına gelmektedir. Apne hipopne indeksinin hesaplanabilmesi için uykuda görülmekte olan apne ve hipopne sayısının uyku saatine bölünmesi gereklidir. Bu hesaplama ile birlikte kişinin klinik durumu ortaya çıkmaktadır.

Obstrüktif Uyku Apnesi Nedenleri Nelerdir?

Obstrüktif uyku apnesine neden olan birçok etken bulunmaktadır. Bu sebepler arasında en sık görülenler aşağıda yer almaktadır:

 • Obezite sorunu,
 • Fazla kilo,
 • Yaş, ırk ve cinsiyet gibi faktörler( hastalık erkeklerde daha sık görülür)
 • Kişinin burun etlerinin normalden büyük olması ya burun kemiklerinde görülen hasarlar,
 • Burun kırığı ya da burun çatlağı sorunları,
 • Genetik etkenler,
 • Kişinin bol sigara ve alkol tüketimi yapması,
 • Vücuttaki yağ oranının fazla olması.

Obstrüktif Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Obstrüktif uyku apnesi hastalığının gözle görülür birçok önemli belirtisi vardır. Bu belirtilerin birkaçının kişide görülmesi halinde doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Obstrüktif uyku apnesinin belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ana bulgular arasında şiddetli horlama, gündüz uykulu hal ve tanıklı apne yer almaktadır.
 • Kalp ve solunum ile ilgili bulgular arasında göğüs bölgesinde ağrı, kalp ritminde bozukluk ve nefessiz bir biçimde uyanma bulguları yer almaktadır.
 • Sinir sistemi ile alakalı bulgular arasında sabahları görülen baş ağrısı, hafıza kayıpları, karakter ve kişilikte değişimler, dengesiz uyku, depresyon, bunalım, kişilik kaybı ve çevreye uyum sağlayamama gibi bulgular yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ