Normal Tansiyon Değerleri Kaçtır?

Normal Tansiyon Değerleri Kaçtır?

Tansiyon, diğer adıyla kan basıncıdır. Dünyada ve ülkemizde de çok sayıda tansiyon hastası bulunmaktadır ve önlem alınması gereken bir hastalıktır. Ancak yaygın olduğundan mıdır bilinmez insanlar tansiyon hastalığını fazla önemsememektedir.

Tansiyon hastalığına tanı konması için 20 dakika da bir (kısa aralar vererek) en az üç ayrı ölçüm ile kan basıncı kontrol edilmektedir. Yapılan bu ölçümlerin sonucuna göre tansiyon hastalığı teşhisi konulmaktadır.

Tansiyon değerleri yaşa ve bazen cinsiyete göre farklılık göstermektedir. İdeal tansiyon değerleri yaşlara göre şöyle sıralanır:

  • Bebeklerde 90-60 mmHg
  • 1-10 yaş 100-70 mmHg
  • 10-18 yaş 110-73 mmHg
  • 18-35 yaş 120-75 mmHg
  • 35-50 yaş 130-78 mmHg
  • 50-70 yaş 140-83 mmHg
  • 70-90 yaş 150-87 mmHg

Tansiyon Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon değerlerinin normal değerler dışında yüksek (hipertansiyon) veya düşük (hipotansiyon) olması hastalık belirtisi arasında yer almaktadır. Ancak hekime başvuran yetişkinlerin yaklaşık %25’i yüksek tansiyon hastasıdır.

Birincil Yüksek Tansiyon

Nedenin belirlenemediği durumlarda yüksek tansiyon birincil (esansiyel) yüksek tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının %85-90’ında birincil yüksek tansiyon görülmektedir. Daha çok dış faktörlerden kaynaklandığı söylense de kesin bir karar söz konusu olmamaktadır. Sinirsel, hormonal ve çevresel etkenler neden olabilse de tuz alımı, stres, obezite gibi bazı hastalıklar da tansiyonun yükselmesine yol açabilmektedir.

İkincil Yüksek Tansiyon

Başka bir hastalık tansiyonun yükselmesinde etkili oluyorsa bu ikincil yüksek tansiyona neden olmaktadır. O hastalıklar şunlardır:

İç Salgı Hastalıkları

Bazı tiroit bezi hastalıkları orta derecede yüksek tansiyona neden olabilmektedir. Özellikle bazı böbrek üstü bezi hastalarında da yüksek tansiyon görülmektedir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Bazı beyin tümörleri yüksek tansiyona neden olabilmektedir.

Damar Sertliği(Arteriyoskleroz)

Bu hastalık yüksek tansiyon sonucunda oluşabileceği gibi yüksek tansiyona da neden olabilmektedir.
Bazı doğum kontrol ilaçları ya da besinlerin alınması da yüksek tansiyona yol açmaktadır.

Tansiyon Hastalığının Tedavisi

Doğru tansiyon ölçümü için belirli aralıklarla kan basıncı değerlerine bakılmalıdır. Ölçümlerin doğru olması için aynı koldan ölçmek, rahat bir şekilde oturmak ve konuşmamak gerekir. Aşırı stresli, kızgın ya da yorgun olunduğu anlarda bir süre beklemek doğru ölçüm için uygundur.

Günümüzde tansiyon hastalığının tedavisi ilaçlarla sağlanmaktadır. Doktorların takibinde alınan ilaçlarla bu hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Bunların dışında sağlıklı beslenme, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durma, egzersiz, belirli bir tempoda yürüyüş, tütün ve alkol ürünleri tüketmemek de tansiyon hastalığını hem önlemekte hem de ilerlemesini durdurmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ