Öksürük ve Sırt Bölgesinde Ağrı

Öksürük ve Sırt Bölgesinde Ağrı

Vücudun pek çok bölgesinde sinirler olduğu gibi nefes yolunda da bulunmaktadır. Nefes yolunda bulunan sinir uçlarının uyarılması akabinde öksürük refleksi meydana gelir. Öksürükle birlikte sırt bölgesinde hissedilen ağrı şikayetler aynı sebepten kaynaklı olabileceği gibi tamamen farklı etkenlerden ötürü de olabilir. Bu içerikte iki şikayeti ayrı ayrı ele alacağız.

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Akut veya kronik olarak görülebilen öksürük şikayetinin pek çok nedeni olabilir. Öksürüğün kaynağının tespitinde balgamlı öksürük olup olmadığı, kuru öksürük olup olmadığı gibi detaylar büyük önem taşımaktadır.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin alerjiyi tetikleyici etken maddelere karşı gösterdiği tepki alerjik reaksiyon/durum olarak bilinir. Alerjiye yol açan etken maddeler ise alerjen olarak bilinir. Kullanılan kozmetik ürünü, parfüm, deodorant, polen, tüketilen gıda ürünü veya giyilen kıyafet alerjiyi tetikleyici etken olabilir. Alerjinin sonucu olarak da öksürük baş gösterebilir.

Sigara İçmek

Sağlığa pek çok zararı olduğu bilinen sigara da öksürüğü tetikleyici unsulardan biridir. Nefes yollarını tahriş ederek öksürüğe yol açabilir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası öksürük şikayetini önlemek adına sigara içmemekte fayda vardır.

Psikolojik Etkenler

Hayatın her daim içinde olan stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler vücutta bir takım fiziksel sonuçlar doğurur. Kimi zaman öksürük de bunlardan biri olabilmektedir. Özellikle stresli bir iş hayatında bulunan kimselerde bu sebepten öksürük refleksine sık rastlanır.

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Öksürüğün başlıca nedenlerinden biri de enfeksiyonel rahatsızlıklardır. Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonel durumların akabinde öksürük şikayetine sık rastlanır. Ancak öksürük tek başına bu tarz viral enfeksiyon hastalıklarının göstergesi değildir. Detaylı tetkik ve diğer semptomların incelenmesi için uzman doktora başvurulmalıdır.

Diğer Etkenler

  • Kullanılan ilaçlar,
  • Reflü

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Her ağrının en bilindik nedenleri gibi sırt ağrısının da en yaygın nedeni travma etkenleridir. Sırt bölgesine doğru alınan darbe veya hasarlara bağlı olarak ağrı baş gösterebilir. Yanlışlıkla sert zemine çarpmak, sert duvara çarpmak veya büyük bir kaza geçirmenin neticesinde şikayete rastlanabilmektedir.

Yanlış Duruş/Oturuş Bozuklukları

Sırt ağrısının görülme nedenlerinin başında yanlış oturuş/duruş pozisyonu gelmektedir. Özellikle masa başı çalışan kişilerde bu sebepten sırt ağrısına sık rastlanır. Sırtın üstüne doğru oturmak, dik oturmamak akabinde görülebilmektedir. Yanlış duruş/oturuş pozisyonu kısa vadede sırt ağrısına sebebiyet verse de uzun vadede daha ciddi eklem sorunlarını beraberinde getirebileceğinden dikkat edilmelidir.

Diğer Nedenler

  • Kemik erimesi,
  • Ülser,
  • Akciğer kanseri

Öksürük ve sırt bölgesinde ağrı şikayeti denilince ikisinin aynı sebepten olabileceği düşünülerek, akla ilk olarak akciğer kanseri gelmekte ve endişe duyulmaktadır. Fakat bu iki şikayet her zaman bu denli ciddi sağlık sorunu göstergesi olmayabilir. Şikayetlerin altında yatan nedenin doğru incelenmesi ve akabinde tedavi yöntemi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ