Omuz Kaslarında Sıkışma ve Kas İçerisinde Sıvı

Omuz Kaslarında Sıkışma ve Kas İçerisinde Sıvı

Kas ve tendon yapılarından oluşan omuz, vücudun gövde kısmında neredeyse her harekette aktif kullanılan bölgelerden biridir. Omuzda incinmeye bağlı olarak omuz ağrısı sorunu baş gösterebilmektedir. Omuz ağrısı daha çok omuza doğru alınan travma etkenlerinin sonucu olarak meydana gelir. Travma etkenlerinin yanı sıra aniden yapılan yanlış hareketlerin akabinde de omuzda ağrı oluşabilmektedir.

Omuz ağrısıyla birlikte omuz kaslarında sıkışma durumu da çok gözlenen şikayetler arasındadır. Kas sıkışması genellikle sinir sıkışmasıyla ilişkilendirilmektedir.

Omuz Kaslarında Sıkışma Belirtileri Nelerdir?

  • Omuz bölgesinde uyuşma ve karıncalanma hissi belirir. Kimi zaman uyuşukluk kollara kadar uzanabilir.
  • Kas veya sinir sıkışmasının olduğu bölgede ağrı hissedilebilir. Ağrı çok şiddetli olabileceği gibi hafif sızılar şeklinde de olabilir.

Omuz Kaslarında Sıkışma Nedenleri Nelerdir?

Omuz kas sıkışmasının en bariz belirtisi; hissedilen şiddetli ağrılardır. Kas sıkışmasının altında yatan neden genel olarak bu bölgeye alınan darbe veya hasarlar olsa da pek çok etken kas sıkışmasına yol açabilmektedir.

Yanlış Duruş Pozisyonu

Yanlış duruş veya oturuş pozisyonu ciddi eklem rahatsızlıklarına neden olduğu gibi omuz kaslarında(sinir) sıkışmaya da sebebiyet verebilmektedir. Özellikle bütün gün bilgisayar başında çalışan kişilerde bu şikayete sık rastlanır.

Aşırı Kilo/Obezite

Vücudun ağırlığının normalden fazla olması kaslara ve sinirlere binen yükü arttırarak, buralarda sıkışmaya neden olabilir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası kas/sinir sıkışmasını önlemek için ideal kiloda kalmaya özen gösterilmelidir.

Travma Etkenleri

Omuz sürekli olarak dış ortamla temas halinde olduğundan darbelere müsaittir. Omuza doğru alınan darbe veya hasarlar, omuz bölgesindeki sinirleri zedeleyerek sinir sıkışmasına yol açabilir.

Romatizmal Rahatsızlıklar

İltihaplı romatizmal rahatsızlıkların neticesinde omuz kaslarında sıkışma problemi baş gösterebilir. Bundan kaynaklı şikayetin ilerlemesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden, bir an evvel tıbbi yardım alınması tavsiye edilir.

Omuzda kas sıkışması tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Uzmanlar tarafından araştırılan şikayetin nedeni sinir sıkışması ise bu kez de sinir sıkışmasının nedenleri üzerinde durulur. Problemin esas nedeni tam olarak saptandıktan sonra ise doğru tedavi yöntemi uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ