Ovülasyon Döneminde Antibiyotik Kullanımı

Ovülasyon Döneminde Antibiyotik Kullanımı

Ovülasyon, belirli bir rahatsızlığı olmayan bütün kadınlarda her ay düzenli olarak gerçekleşen bir durumdur. Adet dönemi 28 gün arayla yaşanan bir durumdur ve adet kanamasının başlaması adet döneminin de başlaması olarak kabul edilmektedir. Hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu ve yumurtalıklardan salgılanan östrojen ile yumurta büyümeye başlar ve adet döneminin ortasına gelindiğinde yumurtalıklarlar çatlamaya başlar ve yumurta, kese dışarısına çıkar. Bu döneme ovülasyon dönemi denmektedir.

Ovülasyon döneminde mümkün olduğunca ilaç kullanmamak gerekmektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerde antiagregan ( kan sulandırıcı ) ilaçların kullanılması kanama riskini daha da arttırmaktadır. Bu tür ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Ovülasyon Döneminde Antibiyotik veya Diğer İlaçlar Kullanılır mı?

Ovülasyon döneminde ciddi bir rahatsızlık veya kronik bir rahatsızlık olmadığı sürece ilaç kullanımı doğru bir davranış olmamaktadır. Fakat ciddi bir rahatsızlığı olan kişilerde doktor kontrolünde kullanılabilmektedir. Sık kullanılan ilaçların kullanımından kısaca bahsedecek olursak;

Analjezikler

Ovülasyon döneminde hafif etkili parasetamol gibi etken madde içeren bazı ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Fakat asetil salisilik asit gibi antiagregan(kan sulandırıcı) etkili ağrı kesicilerin kullanımı kronik bir rahatsızlık olmadığı sürece kanamayı arttırdığı için doğru bir davranış olmamaktadır.

Kronik Rahatsızlıklarda Kullanılan İlaçlar

Tansiyon, şeker, kalp hastalıkları vb. rahatsızlıkları olan kişilerde ovülasyon döneminde ilaçların kullanımında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Antibiyotikler

Ovülasyon döneminde antibiyotik kullanımı kadınlarda en çok kafa karıştıran konular arasında yer almaktadır. Ovülasyon döneminde antibiyotiklerin kullanımı yanlıştır. Fakat bazı durumlarda belirli antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılabilmektedir. Özellikle gebe kalması muhtemel kişilerin ovülasyon döneminde bazı antibiyotiklerin kullanımı bebeğe ciddi zararlar verebilmekte hatta düşüğe kadar yol açabilen sonuçlara neden olmaktadır.

Gebelik döneminde bağışıklık sisteminde yaşanan zayıflamalardan dolayı vücutta hastalığın oluşması daha kolay hale gelmektedir. Gebelik döneminde veya gebelik yaşanması muhtemel ovülasyon dönemlerinde antibiyotik kullanımı doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Genel olarak ovülasyon döneminde özellikle hamile kalması muhtemel kişilerin ciddi bir rahatsızlık yaşamadığı sürece ilaç kullanımı çok doğru bir yaklaşım değildir. İlaç kullanması zorunlu olan kişilerin bilgisizce kullanmaması, sağlık kuruluşundan yardım alması daha doğru davranış olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ