Papil Ödem

Papil Ödem

Papil ödem tıbbi adlandırılması ise papilledema gözde meydana gelen ciddi bir enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıktır. Gözdeki görme sinirinin göze girdiği noktadaki bölgede yani papillada meydana gelen enfeksiyon ve iltihaplanma sonucunda gözlenmektedir. Papillada ciddi kızarıklık, şişlik ve enflamasyon ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Göz sinirinin giriş noktasında yer alıyor olması hastalığın hızlı ve doğru şekilde tedavi edilmemesi durumunda kalıcı hasarların oluşabileceğini göstermektedir. Bu sebeple kişiler çok dikkatli olmalı böyle bir durumda derhal uzman bir göz doktoruna gitmelidir. Oluşum şekli sıklıkla arpacık ile karıştırılabilir ancak arpacığa göre çok daha şiddetli bir şekilde seyreder. Tedavi edilmemesi durumunda meydana gelen şişlik ve enflamasyon tüm gözü kaplayabilmektedir.

Papil Ödem Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Tümör kaynaklı

Oluşum nedenlerinden bir tanesi beyinde meydana gelen tümörlerdir. Genellikle bu durum akla gelmez, gözdeki rahatsızlık arpacık zannedilir ve sonuç olarak kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Beyinde oluşan tümörün kafatası içerisine basınç yapmasından dolayı böyle bir durum gözlenebilmektedir.

Bu durum beyin tümörlerinin teşhis edilebilmesi için de kullanılabilir. Gerekli tetkiklerin ayrıntılı bir şekilde yapılması papilla ödemin kişinin hayatını kurtarmasını sağlayabilmektedir. Genellikle ödemli bölgenin tedavi edilmesi, inflamasyonun tedavi edilmesi ardından bu duruma neden olan beyin tümörünün cerrahi müdahale ile bölgeden temizlenmesi kişinin hızla sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

2-)Menenjit Kaynaklı

Menenjit, beyin zarının çeşitli bakteri enfeksiyonları sonucunda iltihaplanması sonucunda gözlenen çok tehlikeli bir hastalıktır. İleri evrelerde kişinin tüm beyin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Menenjit hastalığının ileri evrelerinde papil ödem gözlenebilen bir durumdur. Bu durum meydana gelen inflamasyonun göz sinirlerine de sıçraması sonucunda gözlenmektedir. Hastalığın erken dönemlerde tedavi edilmesi, bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için var olan spesifik ilaçların kullanılması kişinin sağlığına kavuşmasını sağlayabilmektedir.

3-)Göz Hijyeni

Göz, steril bir ortamdır. Kullanılan tüm ilaçların ve malzemelerin sterilite kurallarına uyması gerekmektedir. Sterilite koşullarının sağlanmaması kişinin gözünde çeşitli enfeksiyonların oluşumuna sebep olabilmektedir. Meydana gelen enfeksiyonların kronik hal alması, kontrol altına alınamaması papil ödemin gözlenmesine neden olabilmektedir. Özellikle kadınlar kullandıkları makyaj malzemelerinin temizliğini sık sık yapmalı, son kullanma tarihi geçen ürünleri asla kullanmamalıdır.

NOT: Beyin travmaları, beyine alınan sert ve hasar oluşturan darbeler ve beyin travmaları da papil ödemin gözlenmesine neden olabilecek diğer nedenler arasında sayılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ