Parmak Sararması Nedenleri Nelerdir?

  • 07 Temmuz 2017
  • 15.197 kez görüntülendi.
Parmak Sararması Nedenleri Nelerdir?

Daha çok yaşlı kimselerde rastlanan parmak sararması şikayeti kimi zaman daha genç kişilerde de görülebilmektedir. Parmak sararması kişinin panik ve endişeye kapılmasına yol açar. Bunun nedeni parmak yüzeyindeki sararmanın pek normal olarak algılanmamasından kaynaklanır. Her ne kadar haklı bir endişe olsa da, parmak sararması problemi soğuk hava şartları gibi basit nedenleden kaynaklı da görülebilmektedir.

Parmak Sararması Neden Olur?

Parmak sararması şikayetine halk arasında en çok sigara kullanan kimselerde rastlanır. Sigara içen kişilerin parmak ve tırnak bölgelerinde zamanla sararmalar baş gösterir. Bu sebepten doğan parmak sararması şikayeti genellikle sigara kullanımı bırakıldıktan kısa süre sonra geçmektedir. Sigara ve yukarıda bahsedilen soğuk hava şartları dışında parmaklardaki sararmanın pek çok nedeni bulunmaktadır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Alınan ilaçların yan etkisi olarak parmaklarda sararma meydana gelebilir.

Kılcal Damar Rahatsızlıkları

Vücudumuzdaki en küçük kan damarları olarak ifade edilen kılcal damalarında oluşabilecek tıkanıklık veya rahatsızlıklar, parmak sararması sorununa sebebiyet verebilmektedir. Ancak parmak sararması tek başına kılcal damar hastalıklarının göstergesi değildir. Beraberindeki diğer bulguların uzmanlar tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Sigara Kullanımı

Çok fazla sigara kullanan kişilerde zaman içerisinde parmak ve tırnaklarda sararma baş gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu sebepten kaynaklı sararmalar, sigaranın bırakılmasının ardından kendiliğinden normale döner.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve dengesiz beslenme akabinde baş gösteren vitamin eksikliğinin sonuçlarından biri de parmaklarda daha doğrusu ciltteki sararmadır. Özellikle B, C ve D grubu vitaminlerin eksikliğinde daha sık görülür. Bu nedenden oluşan sarılıkları gidermenin en etkili yolu; sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının izlenmesidir.

Psikolojik Etkenler veya Korku Durumu

Stres, endişe ve korku gibi psikolojik etkenler ciltte sararmaya sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kişinin korku dolu bir an yaşadığı sırada parmak ve yüzünde sararma problemine sık rastlanır.

Kan Dolaşımı Rahatsızlıkları

Vücutta kan dolaşımının yavaşlaması veya dolaşım sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları takiben parmaklarda sararma meydana gelebilmektedir. Özellikle soğuk havalarda kan dolaşımında yavaşlama yaşandığından parmakta sararma şikayetine sık rastlanır.

Mantar Hastalığı

Yaşamları ve çoğalmaları için en optimum alan karanlık ve nemli ortamlar olan mantar mikroorganizmaları en başta tırnak, ayak, saç derisi ve kasık bölgelerinde görülmektedir. Bunların yanı sıra cildin herhangi bir bölgesinde mantar organizmaları birikerek, mantar hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Kendisini genellikle kaşıntı ve kırmızı döküntülerle belli eden mantar hastalığının sonucu olarak oluştuğu bölgeye bağlı olarak parmaklarda sararma da baş gösterebilir. Ancak tek başına mantar olduğunun kanıtı olarak kabul edilemez.

Sedef Hastalığı

En bilindik cilt rahatsızlıklarından biri olan sedef hastalığı, ciltte kızarıklık ve kaşıntı şikayetleriyle kendini göstermektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra parmaklarda sararma sorununa da sebebiyet verebilmektedir.

İçerikte bahsedildiği gibi parmaklardaki sararma basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının(mantar, sedef vs.) sonucu olarak da görülebilmektedir. Problemin altında yatan nedenin doğru tespiti ve tedavisi için muhakkak vakit kaybedilmeden uzman doktora başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ