Parmak Uçlarında Elektiriklenme

Parmak Uçlarında Elektiriklenme

Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen uyuşma, elektriklenme şikayetine parmak uçlarında da rastlanabilmektedir. Daha çok el parmak uçlarında gözlenen elektriklenme, uyuşma hissi genellikle sinir hasarlarından kaynaklanmaktadır. Duyu iletim fonksiyonlarını gerçekleştiren sinirlerin zedelenmesi, hasar görmesi durumunda hasar gören bölgede hissizlik ve elektriklenme meydana gelebilir. Parmaklarda ve parmak uçlarında iğnelenme, elektriklenme sinir hasarı dışında çok ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabileceğinden ihmal edilmemelidir.

Parmak Uçlarında Elektriklenme/Uyuşma Neden Olur?

Uzun Süreli Hareketsizlik

Gün içinde uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşım sisteminin çalışmasını etkileyerek parmaklarda uyuşukluğa yol açabilir. Karıncalanmayı önlemek ve sağlıklı yaşam için olabildiğince hareket etmekte, gün içinde ufak egzersizler yapmakta yarar vardır.

Sinir Hasarı/Zedelenmesi

Vücudun bir çok bölgesinde duyu iletiminden sorumlu sinirlere alınabilecek hasarlar, darbeler sinir zedelenmesine yol açabilir. Sinir zedelenmesi ise kendini elektriklenme, uyuşma veya iğnelenme şikayetleriyle gösterir. Sinirlerin üzerine uzun süre baskı uygulandığında sık görülür.

Aşırı Sıcaklık Değişimi

Bulunulan ortamın sıcaklığının birden bire düşmesiyle birlikte yani aşırı ısı değişimi neticesinde parmak uçlarında elektriklenme gözlenebilir. Bu durum geçici bir tepkidir ve ısı normale döndüğü takdirde kendiliğinden geçer. Özellikle sıcak ortamdan birden bire aşırı soğuk ortama çıkılan kış günlerinde sık rastlanmaktadır.

Parmakların Sürekli Kullanılması

Gün içinde yapılan işlerde parmakların devamlı olarak kullanılması akabinde de parmaklarda ve parmak uçlarında elektriklenme hissi oluşabilir. Özellikle aktif olarak bilgisayar kullanan  veya müzik aleti çalan kişilerde parmakların yorulmasından ötürü karıncalanma gözlenebilir. Bu sebepten oluşan elektriklenme, parmakların dinlendirilmesi halinde kısa zamanda geçmektedir.

Dolaşım Sistemi Problemleri

Vücutta besin ve oksijenin bütün hücrelere ulaşmasını sağlayan sistem olan dolaşım sisteminde oluşabilecek sorunlar uyuşukluk veya elektriklenme şikayetlerine neden olabilir. Dolaşım sistemi sorunları, parmaklara kan iletiminin yetersiz olmasına yol açarak uyuşukluğa sebebiyet verebilir.

Vitamin-Mineral Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak vücutta mineral ve vitamin eksikliği gözlenebilir. Özellikle yeteri kadar B12 vitamini ve kalsiyum alınmadığı gibi durumlarda parmak uyuşukluğuna sık rastlanır.

Parmak Uyuşmasını Önlemek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Olası parmak veya parmak ucu uyuşmasını önlemek için yaşam alışkanlıklarında bir takım değişikliklerin yapılması faydalı olacaktır.

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlemek ve bol miktarda vitamin içeren besinler tüketmek,
  • Düzenli egzersiz, spor yapmak. Kan dolaşımını düzenleyicidir.
  • Parmaklara uzun süre baskı uygulamamak, dinlendirmek

Eğer bir süredir parmak ucunda elektriklenme şikayetiniz devam ediyorsa, doğru tetkik ve nedene yönelik tedavi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ