Parmaklarda Uyuşma ve Tırnak Morarması

Parmaklarda Uyuşma ve Tırnak Morarması

Parmaklarda uyuşma ve el tırnaklarında morarma şikayetlerinin bir arada görülmesi daha çok travma etkenlerinin sonucu olarak meydana gelmektedir. El veya ayak parmaklarına doğru alınabilecek sert hasar veya darbelerin neticesinde bu bölgelerde uyuşma, morarma sorunu baş gösterebilmektedir. Ancak parmakta uyuşma ve tırnaklardaki morarma her defasında aynı sebeplerden olmayabilir. İki şikayetin ayrı ayrı pek çok nedeni bulunabilmektedir.

Bu içerikte ilk olarak parmaklarda uyuşma ve tırnak morarması problemlerinin ortak nedenleri ardından iki şikayetin ayrı ayrı sebepleri ele alınmıştır.

Parmaklarda Uyuşma ve Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir?

Darbe veya Hasar

Parmaklarda hissedilen karıncalanmanın, uyuşmanın ve tırnaklardaki morarmanın başlıca nedeni travma etkenleri yani darbe ve hasarlardır. El veya ayak parmakları farketmeksizin bu bölgelere alınan sert fiziksel temaslar, karıncalanma ve tırnakta morarmaya sebebiyet verebilir. Ayak veya el parmakların yanlışlıkla sert zemine çarpma veya parmaklara doğru ağır bir cismin düşmesi akabinde sık görülür.

Ayağı Sıkan Ayakkabıların Tercih Edilmesi

Gündelik hayatta ayağı sıkan ayakkabıların tercih edilmesi, ayak parmaklarına baskı uygulanmasına yol açarak ayak parmaklarında uyuşma ve tırnaklarda morarmaya sebebiyet verebilir.Özellikle dar ayakkabı giyen kişilerde bu sebepten parmaklarda uyuşma ve tırnak morarması şikayetine fazlaca rastlanmaktadır. Hem ayak sağlığı açısından hem de olası uyuşma ve morarma gibi şikayetleri önlemek adına ayağı sıkmayan ve rahat ayakkabıların giyilmesinde yarar vardır.

Parmaklarda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Parmaklarda hissedilen uyuşma, karıncalanma veya iğne batma hissi; sinir hasarı, uzun süre sigara kullanımı, vitamin eksikliği gibi pek çok sebepten kaynaklı olabilmektedir. El veya ayak parmaklarında baş gösterebilen uyuşmanın başlıca nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir.

  • Periferik Nöropati: Sinirlerin hasar görmesi olarak bilinen periferik nöropati, ilgili bölgedeki sinirlerde karıncalanma ve  uyuşmaya yol açabilir. Vitamin eksikliği, alkol periferik nöropatiyi tetikleyen unsurlardır. Buna bağlı olarak parmaklarda uyuşma meydana gelebilmektedir.
  • Vitamin eksikliği: Vücudumuzun aktif olarak hareket etmesini sağlayan kas dokuların, kasılıp gevşeyebilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Vitamin ve mineral eksikliği halinde kasların işlevlerini yerine getirmesi zorlaşır ve uyuşma, karıncalanma şikayeti meydana gelebilir. Çinko, magnezyum ve B12 vitamin eksikliği halinde sık gözlenir.
  • Diyabet(Şeker hastalığı): Parmak uyuşması denildiğinde akla gelen ilk sebeplerden biri şeker hastalığıdır. Kandaki şeker oranı dengesizliğinden kaynaklanan diyabet hastalığı, parmak ve parmak uçlarında uyuşmaya sebebiyet verebilir. Ancak tek başına bu semptomlar, diyabet tanısı için yeterli değildir. Gün içinde çok sık idrara çıkma, el ve ayaklarda karıncalanma, halsizlik, yorgunluk diyabetin bulguları arasındadır.
  • Travma etkenleri: Basket veya voleybol oynarken parmaklara sert gelen top, parmakların yanlışlıkla sert zemine(duvara, masaya vs.) çarpması parmaklarda uyuşma ve ağrıya sebebiyet verebilir. Eğer hafif bir hasar söz konusuysa kısa sürede kendiliğinden geçer, fakat darbe alınan bölgede ciddi bir yaralanma söz konusuysa derhal tıbbi destek alınmalıdır.

Tırnaklarda Morarama Nedenleri Nelerdir?

Tırnaklarda morarma oluşabilmesi için tırnak altında kanamanın meydana gelmesi gerekmektedir. Tırnak morarmasının başlıca nedenleri şunlardır;

  • Travma etkenleri: El parmaklarının sert zemine çarpılması, parmaklara sert bir cisim düşmesi, el parmaklarının kapıya sıkıştırılması gibi fiziksel hasara yol açan etkenler tırnaklarda morluk oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Tırnak kopması ve ciddi bir kanama söz konusu değilse, bu morluklar genellikle kısa sürede kendiliğinden geçmektedir.
  • Tırnak mantarı: Genellikle ayak tırnaklarında gözlenen tırnak mantarı, tırnaklardaki morlukların nedenleri arasındadır. Ayağın saatlerce ayakkabı içinde havasız kalması, ayak temizliğine yeterince özen gösterilmemesi gibi etkenler tırnak mantarı oluşumuna yol açabilir. Tırnak mantarı  genellikle sarılık şeklinde kendini gösterse de kimi zaman morarmaya da neden olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ