Patoloji Sonucu Kanser Riski

Patoloji Sonucu Kanser Riski

Kanser hücreleri kontrol dışı çoğalarak durdurulamayan ve türünden türüne göre değişerek de bir bölgeden başka bir bölgeye daha hızlı çoğalarak sıçrayabilen hücrelerdir. Kanser vücudun farklı yerlerinde görülebilir. Bunun dışında en fazla görüldüğü ve tedavisi için çeşitli yöntemlerin olduğu bazı örnekler;

  • Akciğer,
  • Mide,
  • Kolon,
  • Meme,
  • Lenf,
  • Pankreas,
  • Rahim ağzı

Ve bunlar gibi uzatılabilecek bir çok kanser çeşidi vardır.

Kanser hücreleri aslında sağlıklı bir bireyde de olmasına rağmen kişinin ilerleyen zamanlarda yediği yemekten soluduğu havaya ve yaşam stresine kadar her şeye göre değişiklik göstermektedir ve sayısını arttırmaktadır. Bu durumda kişide kanser hastalığı baş gösterir ve en kısa sürede tanı ve tedavinin başlaması gerekir.

Vücutta görülen her kist ve bezenin kanserli doku olduğu söylenemez. Sıradan bir yağ bezesi ya da tutulmadan kaynaklı bir şişlik de olabilir. Bu nedenle uzman hekim tarafından gerekli incelemeler ile ne olduğunun anlaşılması gerekir. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir ve bunun ayırdına varmak için yapılan testlerden sonra patoloji sonucunda örneğin meme kanseri için; malignite var demesi kötü huylu olduğuna işaret ederken raporda malignite gözlenmemiştir yazması ise tümörün iyi huylu olduğuna işaret eder. Kanserin tıp dilindeki adı karsinomadır ve malignite olması demek karsinoma olduğuna haber verir. Rapor sonuçlarını hasta kesinlikle uzman hekim kontrolünde yorumlanmasını dinlemelidir ve tanı, tedavi sürecinde hem doktora hem de kendisine yardımcı olmalıdır. Özellikle stresten uzak durması gereken kanser hastalarının bu nedenle ordan burdan duydukları ve kesinliği olmayan bilgilerden aldıkları olumsuz haberleri ciddiye almaması, canlarını sıkmaması önerilir.

Kanserde Kullanılan İlaçlar

Kanser hastalarının tedavi sürecinde uzman hekim tarafından kullanılması uygun görülen TNF Blokörü ilaçlar düzenli kullanılmalı ve doktorun sunduğu şartlarda kullanılmalıdır. Bu ilaçları kullanan hastaların doktor kontrolü dışında başka bir ilaç almaması gerekir ve özellikle doktor uyarılarına dikkat etmesi gerekir. İlaçlardan kaynaklı kişide meydana gelen yorgunluk ve halsizlik hakkında hekim tarafından gerekli uyarı yapılacaktır ve hastanın bu etkilerden ötürü ilaç kullanımını aksatmaması düzenli olarak ilaçlarını alması gerekir.
Sadece kanser hastalarında değil bazı romatizmal hastalıklarda da kullanılan TNF Blokörü ilaçların yine aynı sebeplerden kullanımının aksatılmaması gerekir. Bu ilaçların düzenli kullanımını oldukça önem taşımaktadır.

Kanser hastalığı ile ilgili olarak son yıllarda yapılan çalışmalardan alınan haberlerde ve Küba’lı bir bilim adamının da kanseri tedavi edecek olan ilacı bulduğunu açıklaması olumlu gelişmeler olacağının habercisi. Özellikle kanser hastaları için en önemli ilaç da kişinin mutluluğu ve gülüp eğlenebilmesidir. Sağlığınız için mutlu olun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ