Periferik Yayma

Periferik Yayma

Periferik yayma, hematoloji testidir. Periferik yayma testi çeşitli kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir testtir ve günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Periferik yayma testi ile sizler de kan hastalıklarınızın tanısını yapabilir ve erken tanı ile birlikte hayat kurtarabilirsiniz. Bu testleri lösemi, lenfoma ve anemi gibi çok bilinen kan hastalıklarının tanısı için yaptırabilir ve bu ölümcül hastalıklara sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hastalıklar ölümcül olduğu için kişilerin bir an önce test yaptırması ve hemen hastalığın tedavisine başlaması gereklidir. Bu hastalıkların tedavi süreci uzun süreli olduğu için kişilerin en yakın zaman içinde tedaviye başlaması hayat kurtarıcı bir etken olacaktır.

Periferik yayma testleri bu hastalıklar ile birlikte oluşan çeşitli şekil bozukluklarının saptanması için de kullanılacaktır.

Periferik Yayma Testleri Nasıl Yapılır?

1-)Kan Örneklerinin Alınması

Periferik yayma testinin ilk aşamasında öncelikle hasta olan kişiden kan alınması gereklidir. Bunun için kılcal damar kanı gereklidir. Kan testi alınması için öncelikli olarak hastanın bir süre boyunca yemek yememiş olması gereklidir. Alınan kan sonuçları oldukça önemlidir.

2-)Lamların Temizlenmesi

Yayma testinin yapılacağı lamlar çok önemlidir. Test yapılacak lamların temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Lamların temiz, hijyenik olması tozlu ya da yağlı bırakılmaması gereklidir. Lamların deterjan ile temizlenmemesi sonucunda gözle görülür boşluklar oluşması normaldir. Lamlar temiz olması halinde bile yine de kullanımı yapılmadan önce temizliğinin yapılmasına gerek vardır.

3-)Preparat Yayılması

Yayma edta testi için çok fazla bekletilmemesi gerekmektedir. Testin 1 saat bekletilmeden yapılması gereklidir. Çok bekletilme halinde çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Periferik Yayma Testi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

1-)Lösemi

Löseminin diğer bir adı da kan kanseridir. Bu hastalık oldukça ciddi bir hastalıktır ve ölümcüldür. Bu nedenle erken tanı hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Lösemi hastalığının tanı ve tedavisi için uzun bir süreç gereklidir. Bu dönemde kişinin erkenden tüm testleri yaptırması gereklidir. Yapılacak testler içinde periferik yayma testi büyük önem taşımaktadır. Testlerin kısa süre içinde yapılması halinde tedaviye bir an önce başlanacaktır.

2-)Lenfoma

Lenfoma isimli kan hastalığının diğer bir adı da lenf kanseridir. Bu hastalığın belirtileri arasında sinüzit, lenflerde şişme, uzun süreli grip gibi belirtiler yer almaktadır. Bu hastalığın tanısı için kişinin periferik yayma testi yaptırması oldukça önemlidir.

3-)Anemi

Anemi halk arasında kansızlık olarak bilinmektedir. Kişinin kan değerlerinin normalden az olması durumuna anemi hastalığı ortaya çıkar. Kişinin bu durumda bir an önce tedaviye başlaması gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ