Platin Ameliyatının Riski

Platin Ameliyatının Riski

Platin genellikle çoklu kırık olan ameliyatlarda, kaynamanın zor olduğu ve uzun zaman alacağı bölgelerde kullanılmaktadır. Vücut uzuvlarında meydana gelen kırıkların birçok sebebi olabilir. Genellikle travma sonrasında çarpma, vurmaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Ancak bazı hastalıklarda cam kemik gibi kemikler normalden çok daha hassastır ve kolayca kırılabilmektedir.

Platin;

  • Kemiğin kaynamasının zor olduğu durumlarda,
  • Kırığın boyutunun büyük olduğu durumlarda,
  • Çoklu kırığın meydana geldiği olgularda,
  • Bazı hastalıklardan kaynaklı kaynamanın zaman aldığı durumlarda,
  • Yaşa bağlı olarak kaynamanın gecikeceği durumlarda kullanılmaktadır.

Yukarıdaki durumlarda platin kullanıldığında birçok fayda sağlamaktadır. Kişinin daha hızlı iyileşmesini sağlar, iyileşmesi neredeyse imkansız olan kırıklar normal süreler içerisinde iyileşebilir. Ancak ameliyatta platin kullanmanında bazı zararlı etkileri olabilmektedir. Bu sebeple çok dikkatli olunması gerekmekte, uzman doktor kararına güvenilmeli, ameliyat öncesinde bütün tetkikler doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Platinin Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Kişinin platine alerjisi olabilir. Bu durum önceden muhakkak tespit edilmeli, alerji testi yaptırılmalıdır. Bu durumun gözden kaçması kişinin ameliyat esnasında alerjik şoka girmesine hatta hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

Kişinin alerji öyküsü bu sebeple çok iyi bilinmelidir. Tehlikeli bir durum söz konusu ile hiçbir şekilde risk alınmamalıdır.

2-)Zehirlenmeler Meydana Gelebilir

Platin vücuda giren bir nevi yabancı bir maddedir. Kişinin iyileşme süresi boyunca hatta tekrar alınacağı süre boyunca vücudun iç kısmında bulunmaktadır. Kan ile birebir temastadır. Dokular ile olan teması bazı durumlarda zehirlenmelere sebep olabilmektedir. Bu durum nadiren gözlenmektedir. En temel sebebi platini çıkarma süresinin geciktirilmesi ve platinin çıkarılmamasıdır.

3-)Anestezi Uygulanması

Platin ameliyatlarının en büyük risklerinden biri ameliyatın anestezi altında yapılması, kırık bölgenin açılması ve platinin yerleştirilmesidir. Tüm bu aşamalarda genel anestezi kullanılmaktadır. Genel anestezi; anestezi duyarlılığı olan kişilerde ciddi semptomlara, şoklar hatta ölümlere sebep olabilir. Bu sebeple çok dikkatli olunması, ameliyat öncesi anestezi için uzmanlar tarafından alerji testleri uygulanabilmektedir.

Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için mutlaka uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ