Prezervatif İle Hamile Kalınır mı?

Prezervatif İle Hamile Kalınır mı?

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinden olan prezervatif kullanımı, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bilinmesi gerekir ki, cinsel ilişki sırasında kullanılan korunma yöntemlerinin hiçbiri yüzde yüz koruma sağlamamaktadır. Ancak prezervatif kullanımı düzenli olarak sağlanırsa ve dikkatli kullanılırsa en iyi koruma yöntemlerinden bir tanesi haline gelir.

Prezervatif Kullanımı ve Gebelik

Prezervatif kullanımı hem çiftler arasında bir hastalık olması durumunda, bunun diğer kişiye geçmesini engeller; hem de güvenli bir cinsel ilişkinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Ancak prezervatif, kullanım sırasında veya kullanım öncesinde delinebilir yahut yırtılabilir bu durumda da koruma özelliğini yitirir.

Prezervatifin yırtılması durumunda penis ve vajina arasında herhangi bir koruyucu kalmadığı için gebelik oluşması kaçınılmaz hale gelebilir, bu durum biraz da kadının yumurtlama dönemi ile alakalıdır.

Cinsel ilişki sırasında korunmanın tam olarak gerçekleştiğinden emin olunması gerekir, bu nedenle de kullanılan prezervatifin üretim tarihine, son kullanma tarihine çok dikkat edilerek satın alınması gerekir. Prezervatif, orgazm esnasında spermlerin vajina yoluna ve rahme doğru ilerlemesini engeller ve prezervatifin içinde tüm spermlerin toplanmasını sağlar, bu nedenle de uygun şekilde kullanıldığında oldukça yüksek koruma sağlayan bir üründür.

Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Her bir cinsel ilişki için ayrı bir prezervatif kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
  • Erkekte boşalma gerçekleştikten sonra peniste kalan çok az miktarda sperm prezervatif çıkarıldıktan sonra da tehlike arz edebilir.
  • Prezervatifin markası, kullanım kalitesi ve yapısı oldukça önemlidir, özellikle üretim tarihi ve son kullanma tarihi gibi detaylara çok dikkat edilmelidir çünkü cinsel ilişki esnasında yırtılma veya delinme riski son kullanma tarihi geçen ürünlerde çok yüksektir.
  • Bir prezervatif, birden fazla kullanılmamalı ve ilişki sonrasında mutlaka çöpe atılmalıdır.
  • Prezervatifle korunma yönteminde yapılan en yaygın hata, ilişkinin başlangıcında korunma olmaksızın ilişkiye başlanması ve orgazm öncesinde prezervatifin takılmasıdır ki, bu durum gebelik açısından oldukça risklidir.
  • Her cinsel ilişki öncesinde prezervatifin takılması ve ilişkiye bu şekilde başlanması gerekir. Eğer kadınların yumurtlama döneminde veya riskli dönemlerinde, prezervatif takılıp, diğer zamanlarda korunmasız ilişkiye giriliyorsa gebelik olasılığı ortaya çıkabilir.
  • Boşalmadan hemen sonra, henüz peniste küçülme gerçekleşmeden, prezervatif çıkarılmalıdır. Aksi halde vajina içersinde prezervatifin kalma riski bulunmaktadır.

Prezervatif kullanımı sağlıklı bir cinsel hayat için olmazsa olmazdır. Yalnızca gebeliğin önlenmesinde değil, AIDS, Hepatit B ve Hepatit, C gibi çok ciddi ve yaşamsal risk taşıyan rahatsızlıkların bulaşmasını da engellemektedir. Burada bahsi geçen hastalıkların tam anlamıyla %100 engellenmesi söz konusu değildir fakat büyük oranda bu tür rahatsızlıkların bulaşma olasılığı, prezervatif kullanımı sonrasında azalmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ