Protez Diş Yutma

Protez Diş Yutma

Doğal dişler birçok nedenle kaybedilebilir. Yaralanma, ciddi derecede çürükler ve birçok ağız hastalığı diş kaybına neden olabilir. Dişler kaybedildiğinde ve özellikle yaşlılarda protez diş çok yaygın kullanılmaktadır. Hafif metalden yapılan ve diş yerine kullanılan yapay dişlere protez diyebiliriz. Protez dişler doğal diş gibi görünür.

Protez Kullanımın Problemleri

  • Protez dişi yutma
  • Özellikle ilk takıldığında konuşma ve diksiyonda zorlanma
  • Protez kırılması
  • Protezin düzgün ve temiz kullanılmaması sonucu ağız içinde meydana gelen rahatsızlıklar
  • Eğer hareketli protez ise uyurken çıkarılması ve bunlar gibi birçok neden sayılabilir. Protez dişi yutma bunlar arasında en ciddi sorun yaratan bir durumdur. Çünkü cerrahi müdahale gerektirir.

Protez Diş Yutma Durumu

Nadiren de olsa fakat yaşlılarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Protez dişi yutma çok büyük sorunlara neden olabilir. Bunlar:

  • Yutulan protez diş mide duvarına yapışabilir. Bu durumda mide duvarına zarar verir hatta delebilir. Burada kanama meydana getirebilir. Bu nedenle acil müdahale gerektirir.
  • Yutulan protez diş ince bağırsağa geçebilir. Eğer ince bağırsak ve mide arasındaki kapı dar girişli ise orayı tıkayabilir ve kişide çok ciddi problemler meydana gelebilir. İnce bağırsağa geçtiğinde ince bağırsağa zarar verebilir ve kanama yaratabilir. Eğer kalın bağırsağa geçerse atılma ihtimali vardır. Fakat protez diş vücut sıvılarında erimediği için dışkılama sırasında çıkarılmaya çalışılırsa çok ciddi acımaya ve hatta kanamaya neden olabilir. Tahriş yapabilir. Bu nedenle cerrahi müdahale ile alınması en uygun yöntemdir.

Protez Diş Yutma Tedavisi

Protez dişin büyüklüğüne, şekline ve yutulma zamanı tedavi şeklini değiştirir. Ayrıca yutulduktan sonra vücudun neresinde olduğu da tedaviyi belirler. Genellikle yutma durumu sert besinler yerken kırma sonucu yutma veya tamamını yutma veya uyku sırasında yutma şeklinde görülür. Bunlar tedaviyi belirlemez. Tanı için ve protez dişin ince bağırsakta mı midede mi yoksa kalın bağırsakta mı olduğunu belirlemek için röntgen çekilebilir. Belirlendikten sonra kişi ameliyata alınır ve genelde endoskopi ile protez diş alınır. Bu durum ciddi bir durumdur. Derhal doktora gidilmesi veya acil servise gidilmesi gerekir. Çünkü daha büyük problemlere yol açılabilir. Doktor cerrahi müdahale ile alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ