Rahim Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Rahim Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamileliğin belirtilerinden biri sanılan rahim ağrısı, aslında tek başına hamilelik belirtisi değildir. Ancak hamile bireylerde rahim ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak hamileliği kesinleşmiş olan bireylerde, rahim ağrısı çok şiddetli olmamakla birlikte görülen bir durumdur.

Rahim ağrısı, özellikle hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkar. Daha çok krampa benzer bir ağrı ya da sancı söz konusudur. Ağrının hafif ve kısa süreli olması normal bir durumdur. Ancak ağrı şiddetli ise ya da gittikçe şiddetli bir hal alıyorsa, gebelikle ilgili yolunda gitmeyen bir durum olduğu anlaşılmalıdır. İlk aylarda ortaya çıkan rahim ağrısı, kanama ya da düşükle sonuçlanabilmektedir. Gebeliğin ileri aşamalarında ise doğumlar ölü doğum şeklinde meydana gelebilmektedir. Ya da anne adayı bu ağrı nedeniyle erken doğum yapabilir.

Gebelik belirtilerinde rahim ağrısına ek olarak;

  • Baş dönmesi ve baş ağrısı, bulantı, koku ve tat konusunda hassasiyet, regl olmama gibi durumlar
  • Göğüslerde hassasiyet, karında hareket ve karıncalanma durumu da genel hamilelik belirtileridir.

Rahim Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağrısı, hamilelik dışında başka rahatsızlıkların da belirtisi olabileceği için kesinlikle ihmal edilmemelidir. Rahimde aniden ortaya çıkan ve kısa süre sonra sona eren ağrılar, paniğe neden olmamalıdır. Ağrının sürekli olarak görülmeye başlaması, şiddet derecesinin artış göstermesi ve ciddi bir rahatsızlığa neden olan rahim ağrıları, mutlaka muayene gerektirir. Kişi jinekoloji uzmanı bir doktora ya da bir kadın doğum uzmanına giderek muayene olmalıdır.

Rahimde ağrıya yol açan sebepler aşağıda belirtilmiştir:

1-)Enfeksiyonlar

Rahim, son derece hassas ve enfeksiyon tehlikesine açık bir organdır. Bu nedenle de idrar yollarında ortaya çıkan en ufak bir iltihaplanma dahi rahmi etkileyebilir. Aynı şekilde rahim ağzında meydana gelen bir iltihaplanma sonrası, rahim içinde ağrı söz konusu olabilmektedir. Bu ağrı, aynı zamanda şiddetli kramplara, kanama ve rahatsızlığa neden olmaktadır.

2-)Travmalar

Kişi karın bölgesine darbe aldığında ya da sert bir şekilde düştüğünde ve aynı zamanda ağır bir cerrahi ameliyat geçirdiğinde, rahimde hassasiyet meydana gelir. Bu nedenle de yaşanan en ufak bir travma sonrasında dahi ağrı ya da rahimde acı hissi ortaya çıkabilir. Travma sonrasında, birey mutlak surette istirahat etmelidir. Bu sayede, baş gösteren ağrılar birkaç gün içinde geçecektir.

Rahim Ağrısında Tedavi Süreci

Rahim ağrısı şikayetine sahip olan birey, doktora gittiğinde mutlaka ağrının şiddet derecesi ve ne zamandan beri devam ettiği gibi konularda doktora izahat vermelidir. Bu sayede yapılacak tetkikler netleşebilir ve tedavi sürecine en kısa zaman içinde başlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ