Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı

Rahimde meydana gelen hastalıkların farklı nedenleri vardır. Ve bunlar belirti olarak sıklıkla kaşıntı, yanma, o bölgede kızarma ve acı şeklinde kendisini gösterir. Bazen bazı hastalıklarda da kişinin hareket esnasında bile acı çekmesine, devamlı ve çok şiddetli bir kaşıntı çekmesine sebep olabilir. Bireysel temizliğin en titiz gerçekleştirilmesi gereken yerlerden biri olan rahim ve rahim ağzı çevresinde kişinin kendi bakımını yapması halinde dahi bazı hastalıkların gerçekleşmesi mümkün olabilir. Bu kimi zaman giyilen iç çamaşırından, kullanılan tuvalet kağıdından da kaynaklanabilir. Bu kadar basitçe mikrop kapma olasılığı da bulunan rahim ağzında oluşan şikayetler kimi zaman da önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Rahimde Zonklama Neden Olur?

Rahimde ağrı, acı, yanma ve kaşıntı kadınlarda gebelik döneminde de gebelik dışında da gerçekleşiyor ise mutlaka uzman hekime danışmak gerekir. Bunun neden olduğu anlaşılmalı ve var olan bir hastalık var ise hemen tedavi sürecine geçilmelidir. Gebelik esnasında rahimde hissedilen yanma ve acılar doktora danışma ile tedavi gerektiren bir durum mu değil mi anlaşılmalıdır. Her şekilde rahimde gözlenen bu acımalar için normal olması beklenmez ve normal olacağı durumlar ancak uzman hekim tarafından hastaya açıklanır.

Mantar Enfeksiyonu

Genellikle gebelik esnasındaki kadınlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda daha sık görülmekle beraber anlaşılması uzman hekimi tarafından kolaydır. Özellikle çok şiddetli kaşıntı ve yanma ile kendisini gösteren vajinal mantar enfeksiyonu ile acı fazla olur. Yürürken, otururken, hatta hareketsiz konumda iken bile mantar enfeksiyonunun kaşıntısı kişiyi çok rahatsız eder, sosyal hayatta olumsuzluklara neden olur. Tedavisi geciktirilirse tedavi süresi uzak ve kişinin acı çekmesi daha da fazla olur.

Bakteriyel Enfeksiyon

Rahimde gözlenen bakteriyel enfeksiyon kişinin temizliğine dikkat etmemesi, alerji yapacak kumaştan ve kirli kumaştan yapılmış iç çamaşırı kullanması, kirli tuvalet kullanımı ile de bulaşabilir. Bu sebeple oluşan bakteriyel enfeksiyonlar kişinin hastalığının kaşıntı, acı, yanma ile kendisini göstererek ilerlemesinin ardından olumsuz sonuçlar doğurur.

Tahriş Edici Ürünler

Vajinal bölgenin tahriş olmasına sebep olacak kimyasal maddeler, kimyasal gazlarla temas, etkileşim halinde o bölgede kızarıklık ve acı oluşur. İlerleyen vakalarda daha ciddi bir duruma dönüşerek tedavisi zorlaşabilir. Bu nedenle belirtileri anlaşılınca hemen doktora danışılmalıdır.

Cinsel Yol Hastalıkları

Cinselle yolla bulaşan bazı hastalıklar da sonuç olarak rahimde, rahim ağzında ağrıya, acıya, yanmalara neden olur.

Rahim Ağzında Sancı, Yanma ve Ağrı Tedavisi

Rahim hastalıklarında alerjik bir durum ya da mantar enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı bir belirti var ise hemen uzman hekime danışılmalı, onun kontrolünde gerekli ilaçlar kullanılarak tedavi süreci başlamalıdır. Daha ciddi bir hastalığın da habercisi olabileceği için mutlaka uzman hekimin incelemesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ