Reglin Sökülmemesi

  • 03 Mayıs 2017
  • 4.091 kez görüntülendi.
Reglin Sökülmemesi

Regl sökülmemesi her zaman bir hastalığa işaret olmayabilir. Stres, hormonal düzensizlik, uykusuzluk gibi basit nedenlerden kaynaklanabilir ve kısa bir gecikme süresinden sonra adet görülür. Fakat bazı ciddi durumlarda kadın hiç adet görmeyebilir. Bu durumda doktorla konuşulmalıdır.

Adet(regl) sökülmemesi kadınlarda regl boyunca yeterli kanamanın olmaması ve bu nedenle aşırı ağrının ve krampların olması durumudur. Eğer gebelik yoksa 6 ay boyunca hiç adet kanamasının olmaması durumu amenore veya dismonere olarak bilinir. Kişinin regl sökülmemesinin nedeni iyice araştırılmalı ve nedene göre tedavi uygulanmalıdır. Uzun süreli adet görememe durumu yaşayan kadınlar mutlaka bir kadın doğum uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Adet Sökülmemesi Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik

Hamilelik döneminde kadınlar hamilelik süreci boyunca regl olmazlar. Bu durum normaldir. Adet görme hamilelik bittikten birkaç ay sonra olur.

Psikolojik Nedenler

Kişinin stresli olması, aşırı mutsuz olması, ani duygu değişimleri kişinin hormonal düzenini değiştirir. Değişen hormonal denge sonucunda regl döneminin süresi, miktarı ve oluşum şekli değişir. Kişinin aşırı stresli ve gergin olması durumunda adet olmama durumu sıklıkla yaşanır. Bu durumlarda stresten olabildiğince uzak durmak gerekir. Çünkü kişi adet olamadıkça daha da gerilir ve adet göremez.

Ani Kilo Kaybı

Kişinin bir anda çok fazla kilo vermesi sonucunda amenore olabilir. Bu durum kişinin kilo vermesiyle hormonal dengesinin değişmesine bağlıdır. Kısa bir süre sonra adet düzene girer. Doktora başvurulmalıdır.

Yumurtalık Kistleri

Kadınlarda sıklıkla görülen yumurtalık kistlerinin çoğu kanser kaynaklı değildir. Yani ilerleyen evrelerde kansere dönüşme ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Fakat yumurtalık kistleri kadınlarda bazı problemlere yol açar. Bunlar ağrılı adet, çok fazla adet görme, hiç adet görmeme gibi problemlerdir. Ciddiye alınmalıdır ve derhal doktora gidilip tedavi olunmalıdır.

Menopoz

Menopoza girmek üzere olan kadınlarda regl sökülmemesi problemi görülür. Menopoza girdikten sonra da regl görme durumu tamamen ortadan kalkar. Menopoz ile hormonal dengenin değişmesi sonucunda adet düzensizlikleri çok fazla yaşanır. Bu durum kişiden kişiye değişir.

Sebebi her ne olursa olsun regl sökülmemesi durumunda doktora başvurulmalıdır ve nedene yönelik tedavi olunmalıdır. Dışarıdan duyduğunuz adet söktürücü ilaçları ve bitkisel yöntemleri doktora danışmadan uygulamayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ