Retansiyon Kistleri

Retansiyon Kistleri

Retansiyon kistleri, vücudun birçok bölgesinde karşımıza çıkabilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. İnsanların en sık karşılaştığı sağlık sorunları arasında kistler yer almaktadır. Kistler içi sıvı dolu olan ve çeşitli büyüklüklere bağlı olan kabarcıklara verilen isimlerdir. Bu kistler birçok farklı bölgede ortaya çıkabilmektedir.

Retansiyon kistleri halk arasında söylenen isimdir. Bu sağlık sorununun tıp dünyasında kullanılan ismi ise epitelyal inklüzyon kisti olarak geçmektedir. Bu kistin oluşmasında birçok etken önemli rol oynamaktadır. Retansiyon kistlerinin iki farklı türü bulunmaktadır. Bu iki farklı tür arasında sinüzit retansiyon kistleri ve mukus retansiyon kistleri yer almaktadır. Bu iki farklı tür kistin oluşması da farklı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir.

Sinüzit Retansiyon Kistleri

Sinüzit Retansiyon Kistleri Neden Oluşur?

Sinüzit retansiyon kistleri en çok sinüs bölgelerinde meydana geldiği için bu ismi almıştır. Bu kistler genellikle zararsızdır ve bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. İnsan vücudunda yer alan tüm sinüslerde bilindiği üzere salgı bezleri de bulunur. Bu salgı bezlerinin bazı zamanlarda tıkanması sonucunda ise ortaya çıkan en büyük sorun kist oluşumu olmasıdır. Bu kistler ilk ortaya çıktıkları anda herhangi bir belirti vermezler.

Bu kistlerin zaman içinde büyümesi ile birlikte çevresine de baskı uyguladığı bilinmektedir. Her oluşan retansiyon kisti farklı büyüklüklere ve boyutlara sahip olduğu için uygulanacak olan tedavi yöntemleri de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Sinüzit Retansiyon Kistleri Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit retansiyon kistlerinin en sık görülen belirtileri arasında sinüzitin genel şikayetleri yer almaktadır. Baş ağrısı vb. belirtleri bu kistlerin de belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sinüzit retansiyon kistlerinin tedavisi için kişinin uzman bir doktora görünmesi önceliklidir. Bu kistlerin ufak bir cerrahi müdahale ile alınması mümkündür. Tedavi sonrasında kişinin bir süre boyunca yalnızca sıvı gıdalar ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Mukus Retansiyon Kistleri

Mukus Retansiyon Kistleri Neden Oluşur?

İnsan vücudunda görülen retansiyon kistlerinin diğer bir türü ise mukus retansiyon kistleridir. Bu kistler üst solunum yolunda meydana gelen tıkanmalar sonucu ortaya çıkar ve ufak kabarcıklar biçiminde görülür. Bu kistler de genel olarak sinüs bölgesinde ve tükürük bezlerinde karşımıza çıkan kist çeşitleridir.

Bazı kişilerin ise ses teli, boğaz ve dudak gibi bölgelerinde de bu kistlere rastlanmaktadır. Kişinin böyle bir durumda telaşa kapılmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve doktorun önerdiği testleri yaptırması gerekmektedir. Hastalığın ortaya çıkmasının kişiden kişiye değişen birçok sebebi bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ