Sabah Kalkınca Ayak Tabanı Ağrısı

Sabah Kalkınca Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak tabanı, vücudun en fazla kullanılan ve vücudun bütün ağırlığını taşıyan bölümdür. Bu bölümde zaman zaman kramp türünde ya da sızı gibi bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrının sebepleri çeşitlidir ve ayak sağlığının korunabilmesi açısından ağrıya neden olan etmenin en kısa sürede tespit edilmesi gerekmektedir.

Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Ayak tabanındaki kasların birleşim yerinde ortaya çıkan ve ayak tabanında şiddetli – ani ağrıların oluşmasına yol açan sebeplerden bir tanesi topuk dikenidir. Topuk dikeni, kilo fazlası olan kişilerde daha fazla görülür. Kemik yapısı ile bağlantısı olmayan bu rahatsızlık; kilolu olma dışında düztaban olma, çok fazla yürüme, duruştan kaynaklanan bozukluklar ya da romatizmal rahatsızlıklar nedeniyle oluşabilir. Topuk kısmında diken batmasına benzer ani bir ağrı hissi ile ortaya çıkar.
  • Topuk dikenine çok benzeyen, ancak tamamen farklı olan Plantar Fasiit rahatsızlığında, sabah uyanıldığında ayak tabanı ağrısı hissedilir. Özellikle yataktan kalkıp atılan ilk birkaç adımda ağrı yoğun olarak hissedilebilir. Ayakkabı seçiminin doğru yapılmaması ya da önemsenmemesi, çok uzun süre ayakta kalınması, kilo sorununa sahip olunması ya da sert zeminde çıplak ayaklarla uzun süre yürüyen kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır.
  • Ayak parmaklarında bulunan sinirlerin sıkışması sonucunda ayak altında ağrıya yol açan bir başka rahatsızlık ise Morton Nöroma adıyla bilinen rahatsızlıktır. Ayak tabanında hissedilen ağrıya, yanma, hissizlik gibi semptomlar da eşlik eder. Gut hastalığı, kireçlenme, burkulma ve incinme ile stres kırıkları nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır.
  • Ayak tabanında, parmaklara yakın olan bölümde ortaya çıkan bir rahatsızlık da Metatarsalji rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık yine aşırı kilo, düz tabanlık, yaşın ilerlemesi ve ayağın sıklıkla kullanıldığı ve baskıya yol açan spor faaliyetleri nedeniyle meydana gelebilmektedir.

Ayak Tabanı Ağrısı Tedavisi

Ayak, vücudumuzun en önemli parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle günlük yaşamda hareketlerin ve işlerin aksamaması açısından, ayak tabanı ağrısının en kısa zamanda tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Ancak ilk olarak tabanda ağrıya yol açan rahatsızlığın ya da faktörün tespiti şarttır.

Genel olarak doktor tarafından kişiye kilo vermesi tavsiye edilir. Bunun yanında çok yorucu olmayan ayak ve bacak egzersizleri de ağrıyı hafifletici bir etki gösterebilir. Ağrıya yol açan durumun tespiti sonrasında duruma göre cerrahi bir işlem de gerekebilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen sebepler arasında yer alan Morton Nöroma rahatsızlığının tedavisinde, genellikle özel tabana sahip ayakkabılar kullanılmaktadır. Buna ek olarak ödem azaltıcı işlemler yapılarak ağrı hafifletilebilmektedir.

Ayak tabanında ortaya çıkan ağrılarda, kişinin mutlaka ayağına uygun bir ayakkabı tercih etmelidir. Ortopedik tabanlı ayakkabılar genellikle en çok tercih edilenlerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ