Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi

Sabah Uyandığımda Ağızdan Kan Gelmesi

Sabah uyandığımda ağızdan kan gelmesi genellikle dişle ilgili sağlık sorunlarının bir belirtisi olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Kişinin dişlerinde enfeksiyon, çürük vb. sağlık sorunları varsa sabah uyandığında ağzının kan ile dolduğunu görmesi muhtemeldir. Elbette böyle bir durumun birkaç kere tekrar etmesi halinde en doğru tanı ve tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Sabahları ağızdan kan gelmesinin diğer sebepleri arasında mide, bağırsak ya da diğer iç organlarda meydana gelen tahribatlar da yer alabilir. İlk uyandığınız anda ağızdan kan gelmesinin daha ciddi bir rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenebilmek için uzman bir doktor ile görüşmeli, gerekli tüm tetkikleri yaptırmalısınız.

Sabahları Ağızdan Neden Kan Gelir?

Sabah uyandığınızda ağzınızın içinde kan olduğunu görüyor ya da yastıkta kan lekeleri ile karşılaşıyorsanız, bu durumun birçok farklı sebebi olabilir. Dişlerde görülen sağlık sorunlarının yanı sıra iç organlarda meydana gelen tahribatlar da sabahları ağzın kanamasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Kişinin böyle bir durumda panik yapmaması ve bu soruna neden olan etkeni doğru bir biçimde bulması gereklidir.

Ağızdan kan gelmesinin en basit sebeplerinden birisi burun kanamasının geriye kaçarak ağızdan atılması durumudur. Yemek yerken ya da öksürürken boğazın zorlanması nedeniyle de ağızdan kan gelmesi sorunu ortaya çıkabilir.

Ağızdan gelen kanın şekline göre de bir neden tespit etmek mümkündür:

 • Ağızdan gelen kanın yanı sıra yemek kalıntıları da bulunuyor ise sorun mide ya da yemek borusundan kaynaklanıyor olabilir.
 • Ağızdan gelen kanın köpüklü bir yapıya sahip olması ise sorunun akciğerlerde olduğunun bir göstergesi olabilir.
 • Kanın renginin çok parlak bir kırmızı olması sorunun solunum organları ile ilgili olduğunun bir göstergesidir.
 • Ağızdan gelen kanın renginin kahverengi olması ise mide ile ilgili sorunlardan kaynaklı bir kanama olduğunu işaret ediyor olabilir.

Sabahları Ağızdan Kan Gelmesinin Diğer Nedenleri Nelerdir?

Sabahları ağızdan kan gelmesinin sık karşılaşılan diğer sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Peptik ülser,
 • Diş ve diş etinde meydana gelen kanamalar,
 • Siroz,
 • Tümör,
 • Gastrit,
 • Yemek borusunda meydana gelen varisler,
 • Fazla alkol tüketimi nedeniyle midede oluşan mide yırtıkları.

Sabahları Ağızdan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Sabahları ağızdan kan gelmesi durumunda birçok farklı yöntem ile tedavi mümkündür. Bu gibi durumlarda doktora gitmeden önce evde uygulanabilecek yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Soğuk Uygulama

Ağızdan gelen kanı durdurmak için yapılacak işlemlerden birisi soğuk uygulamadır. Soğuk yoğurt ya da soğuk içecek tüketerek kanamayı durdurabilirsiniz.

2-)Sert Gıdalardan Uzak Durun

Ağız içinde oluşabilecek tahribatları ve kanamayı önlemek için sert gıdalar uzak durulması gerekmektedir. Bu tarz yiyecekler ağza zarar vererek kanamaya neden olabilir.

3-)Ağız İçi Temizliğine Dikkat Edilmeli

Dişlerinizi düzenli fırçalayarak ve diş ipi kullanımı yaparak diş etlerinden dolayı meydana gelebilecek kanamayı önlemeniz mümkün olacaktır.

4-)İlaç Kullanımı

Ağız kanamalarını tedavi için doktorun önerdiği ilaçları kullanmanız uygun olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ